blank

Diş Teli En Geç Kaç Yaşında Takılır

blank

İçerik Haritası

Diş teli tedavisi için en uygun yaş aralığı kaçtır? Diş teli en geç kaç yaşında takılır, diş teli tedavisi için kaç yaşında olmak gerekir 

Diş teli en geç kaç yaşında takılır, Pek çok insan, özellikle ebeveynler diş teli tedavisi için en uygun yaş aralığı kaçtır? sorusunu sıklıkla soruyorlar. Ortodontik tedaviler ile genellikle birçok diş sorunun önüne geçilir. Diş eti estetiği bakımı ve diş düzeninin oluşması için diş teli tedavisinin oldukça önemli bir konumu bulunmaktadır. Diş teli tedavisi, her yaştan insana uygulanabilen bir tedavi olmaktadır. Ancak yine de insanlar diş telleri için en iyi yaş nedir? sorusunu sormadan kendilerini alamıyorlar. Diş teli tedavisinde ilk amaç dişlerin ve dişetlerinin istenilen sağlıklı seviyeye ulaştırılmasıdır.

Ortodontide Yaş Sınırı Var Mıdır? Diş teli tedavisinde başlangıç yaşı genellikle 5 yaş olarak bilinir. Ancak bu demek değildir ki, bu yaş grubunun altında kimseye bu tedavi uygulanmaz. Eğer uzmanlar, çok gerekli görürlerse bu yaş altına da diş teli tedavisi uygulayabilirler. Pek çok durumda erken tedavi yöntemleri oldukça avantajlı olur. Herhangi bir sorunun erken tedavi edilmesi, daha sonrasındaki süreçte insanlar birçok farklı tedaviden kurtarabilir. Diş teli tedavisinde de erken müdahale edilmesi daha sonrasında insanların çok daha farklı diş eti problemleri yaşamalarının önüne geçebilir.

Diş Teli En Geç Kaç Yaşında Takılır
Diş Teli En Geç Kaç Yaşında Takılır

Dişsel Bozuklukluların Düzeltilmesinde Uygun Yaş Nasıl Belirlenir?

Dişlerdeki düzen bozuklukların düzeltilmesinde çocukluk dönemi oldukça önemli oluyor. Dişsel bozuklukların tedavisinde 11-13 yaş aralığı son derece uygun bir yaş aralığı olarak görülmektedir. Ancak hem iskelet hem de dişsel problemler yaşayan çocuklarda okula başlama yaşı baz alınmaktadır. Çocukların okula başlamadan önce Suadiye diş hekimi doktorlarımıza gelerek gerekli kontrolleri yapmaları gerekir. Bu konuda, ailelerin duyarlı davranmaları ve çocuklarının diş sağlığı için gerekli adımları atmaları beklenmektedir. Diş telleri için en iyi yaş nedir? sorusunu merak ediyorsanız, bu konuda kesinlikle öğrenmeniz gereken bazı detaylar var.

 

 

11-13 yaş aralığı, diş teli tedavisinde çok fazla önem verilen bir yaş aralığı. Öyle ki, bu yaşlardan sonraki yapılan müdahaleler yeteri kadar etkili olmayabilir. On bir ile on üç yaş aralığında dişleri saran kemikler oldukça aktif oldukları için, tam olarak dişlerin sürme sürecinin tamamlanması dönemi denilebilir. Aynı zamanda, bu yaşlardaki çocuklar belirli seviyede olgunluğa ulaştıklarından dolayı hekimlerine uyarılarına da daha iyi kulak verebilirler.

Ebeveynler en çok çocuklarının,

  • 11 Yaş
  • 12 Yaş
  • 13 Yaş
  • 14 Yaş
  • 15 Yaş Diş Teli fiyatları’nı merak etmektedirler. İstanbul Suadiye Diş Kliniği’mize gelerek çocuklarınızı muayene ettirip hem diş sağlıkları hakkında bilgi alabilir hem de en uygun fiyat ile tedavi yaptırabilirsiniz.
Dişsel Bozukluklar
Dişsel Bozukluklar

Yetişkinler Diş Teli Tedavisi İçin Geç mi Kaldılar?

Kaç yaşından sonra tel takılmaz? Pek çok yetişkin de diş telleri için en iyi yaş nedir ? konusunu sorguluyor. Diş Teli için yaş sınırı var mı ? Hayır yoktur. Yetişkinler gündelik hayatın karmaşıklığı içerisinde diş teli tedavisine, ihtiyaçları olduğu önem veremiyorlar. Aynı şekilde, diş teli tedavisi için geç kaldığını düşünen yetişkinler de bulunmaktadır. Yetişkinlerin düşündüklerinin aksine, kimse diş teli tedavisi için geç kalmış olarak sayılamaz. Çocukken imkanlar el vermediği için diş teli tedavisi olamayan kişiler, büyüdüklerinde bu tedaviden kesinlikle faydalanmalıdırlar.

Diş yapısını insan vücudundaki bir kemiğe benzetecek olursak, yıllar geçtikçe gelişimin durduğunu söylemek mümkün olur. Ancak, gelişimin durması demek onları değiştirmeyeceğiniz anlamına da gelmemektedir. Diş teli tedavisi yüzünden yetişkinlerin, günlük hayat içerisindeki bazı eylemlerini değiştirmeleri gerekebilir. Tedavi için toplantılar ertelenebilir ya da spor saatleri değişebilir. Tedavinin sonucunda sağlıklı ve güzel görünün dişlerin olduğu düşünülürse, bu değişime pek çok insanın hazır olduğu aşikâr.

Çocukların Diş Telini Sevmeleri İçin Neler Yapılabilir?

Diş teli kullanılması, özellikle duygu durumları devamlı olarak değişen çocuklarda farklı etkiler bırakabilir. Çocukların bu süreçten heyecan duymalarını ve mutlu olmalarını sağlamak ebeveynlerin elinde olan bir durum. Bu nedenle de çocuklarınızı diş teli tedavisine en iyi şekilde hazırlamanız gerekir. Aynı zamanda, tedavi süresi boyunca da onların her daim destekçisi de olmalısınız.

Diş teli kullanan çocuklar için, ortodonti kontrolü oldukça korku ve ıstırap dolu geçebilir. Onların bu sıkıntısını yenmek ise oldukça basit. Tedaviyi beklerken, çocukların sevdikleri videoların açılması son derece faydalı olabilir. Diş teli tedavisinde kullanılan lastiklerin de farklı seçenekleri olmaktadır. Çocuğunuzun içini rahatlatmak adına, onunla beraber renkler arasında iyi bir seçim yapabilirsiniz. Çocuk Diş Doktoru‘muz Zehra Mutlu, Diğer diş hekimlerinden farklı olarak çocuklarla iletişim kurmak için son derece eğitimli ve dalında profesyonel bir doktorumuzdur.

Diş Teli Tedavisinde Kontrole Ne Sıklıkla Gidilmelidir?

Diş teli tedavi sürecinin maksimum etkiyle tamamlanabilmesi için, diş hekimi kontrollerine sıklıkla gidilmesi gerekir. Diş telleri için en iyi yaş nedir? sorusu kadar bu alanda ne zaman kontrole gidileceği de merak ediliyor. Bu noktada, kesin bir süre vermek pek mümkün olmayan bir durumdur. Öyle ki, diş hekimine gitme süresine hekimler yaptıkları kontroller ile karar vermektedirler. Diş hekimi kontrollerinde dişin yapısı ve tedavinin gidişatına uygun olarak bir sonuca varılır.

Çocuklar genellikle diş hekimi kontrollerinden korkabiliyorlar. Ancak bu noktada hem ailelerin hem de diş hekimlerinin yapabilecekleri bazı konular da bulunmaktadır. Diş hekimi kontrolüne gidecek olan çocuklara, bu kontrolleri sevdirmek gerekiyor. Bu nedenle de diş hekimleri çocuklarla güzel bir iletişim kurarak bu soruna çözüm bulabilirler.

 

 

Diş Teli Kırılması Gibi Durumlarda Ne Yapılmalı?

Özellikle sert bir yemeği ısırmak istendiğinde, ya da dişe dışardan bir darbe geldiğinde diş tellerinin kırılma riski bulunmaktadır. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalan insanların kesinlikle hiç vakit kaybetmeden kontrole gitmeleri gerekmektedir. Ayrıca, yasak olmasına rağmen sakız çiğnenmesi gibi durumlarda diş teline bir şey yapışırsa da aynı şekilde ortodontiste hızlı bir şekilde başvurulması gerekir.

Diş telinin herhangi bir yerinde ufak kırılmalar yaşanması, diş etine ve damağa da zarar verebilir. Sivrileşen ucu konuşurken ya da nefes alırken damağa temas edeceği için, o bölgede yaralanmalara ve kanamaya yol açabilir. Bu tip durumlarda telaş yapılmaması ve çözüm odaklı adımlar atılması son derece önemli olur.

Sonuç olarak, diş teli tedavisi sayesinde çok daha güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz. Ayrıca, bu tedavi için de hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın