blank

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği, Gingivoplasti olarak da isimlendirilen , dış görünümü önemseyen bireyler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmak, insanlar arasında son derece önemli bir husustur. Dış görünüş için dişler her zaman ön planda olan uzuvlar arasındadır. Diş bakımının yeterince ve düzenli olarak yapılmaması durumunda çeşitli diş rahatsızlıkları ortaya çıkar. Özellikle diş etleri, son derece hassastır. Diş etleri hem sağlık, hem de görünüm açısından insanları rahatsız edebilir.

Diş Eti Estetiği Klinik Arti Bir
Diş Eti Estetiği Klinik Arti Bir

Diş etleri ile ilgili rahatsızlıklarda derhal müdahale edilmesi gerekir. Ayrıntılı diş hekimi muayenesi sonucunda diş etlerine gingivoplasti uygulaması yapılır. Söz konusu işlem profesyonel diş hekimleri tarafından klinik ya da hastanelerde yapılır.

[display-posts category=”nasil-yapilir”]

Diş Eti Estetiği Ne Demektir?

Diş Eti Estetiği Ne Demektir
Diş Eti Estetiği Ne Demektir

Diş etlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle uygulanan tedavi yöntemi diş eti estetiği olarak isimlendirilir. Diş etinde oluşan çekilme, asimetrik bozukluk, renk değişiklikleri gibi problemlerde söz konusu tedavi yöntemi uygulanır.

Diş etinde oluşan problemler çeşitli sağlık problemlerinin yanında birtakım sosyal olumsuzluklara da sebebiyet verebilir. Bu sebeple söz konusu tedavi, son günlerde oldukça yaygın şekilde tercih edilen uygulamalar arasındadır. Uygulamanın yapılma kararı mutlaka uzman diş hekimi tarafından verilmelidir.

Diş Eti Estetiği Uygulamaları Nelerdir ?

Diş Eti Estetiği Uygulamaları Nelerdir
Diş Eti Estetiği Uygulamaları Nelerdir
 • Diş eti estetiği tedavisinde uygulanan yöntemler aşağıda belirtilmiştir.
 • Rejeneratif yöntemi olarak adlandırılan uygulama ile tahriş olmuş ve yıkıma uğramış olan dokuların yenilenmesi amaçlanır. Hasta dokuların yok edilmesi ile birlikte destek dokular da oluşturulur. Söz konusu işlem uygulanırken doku uyarıcıların yanında mebran ve kemik grefti uygulaması yapılır.
 • Diş etinin büyümesi sonucunda diş etinde derin cep bölümleri oluşur. Oluşan bu fazlalıklar tedavi ile alınır. Fazla diş etlerinin alınmasını müteakip diş eti konturlarının düzeltilmesi aşamasına geçilir.
 • Diş etinin simetrik ve düzenli görülmesi önemlidir. Asimetrik ve düzensiz bir görüntü oluşması durumunda gingivoplasti tedavisi gerekir. Uygulama sonrasında dişlere porselen ya da metalzirkonyum uygulaması yapılarak son derece estetik bir görünüm oluşturulur.
 • Kron boyu uzatma tekniği denilen uygulama çürüklerin diş etinin alt kısmına ulaştığı durumlarda kullanılır. Fazla diş eti dokusunun alınmasından sonra kemik yeniden şekillenir.
 • Diş eti estetiği uygulamasında botoks uygulamasından da istifade edilebilir.
 

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği, kişinin diş etlerinde oluşan hasara göre değerlendirilir. Diş hekimi tarafından kişinin ağız yapısı ve doku hasarına göre uygun tedavi yöntemi belirlenir. Söz konusu uygulama genellikle lokal anestezi ile yapılır. Yani uygulama esnasında hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi söz konusu değildir. Bu sayede rahatlıkla bu tedavi uygulanabilir.

Uygulama lazer ile yapılır. 15 dakika gibi kısa sürede lazer uygulaması herhangi bir kanama olmadan gerçekleştirilir. Estetik görünüme kısa sürede kavuşturması sebebiyle lazer yöntemi sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Her bireye rahatlıkla uygulanabilen bu uygulama, isteyen herkesin tercih edebileceği bir tedavi yöntemidir.

Diş Eti Estetiği Yaptırmanın Avantajları

Diş Eti Estetiği Yaptırmanın Avantajları
Diş Eti Estetiği Yaptırmanın Avantajları
 • Diş etlerinden yana problem yaşayan bireyler bu tedavi ile birçok avantaj kazanmış olur. Diş eti estetiği ile kişilerin kazanacağı avantajlar aşağıdadır.
 • Diş etlerindeki hassasiyet ve kanamalar ortadan kalkar.
 • Diş etleri daha sağlıklı bir hale gelir.
 • Estetik kaygılar azalacağı için kişi kendini psikolojik anlamda daha rahat hisseder.
 • Dişler, olması gerektiği gibi dizilerek herhangi bir çarpıklık söz konusu olmaz.
 • Diş etlerinde enfeksiyon oluşmasının önüne geçilmiş olur.
 • Uygulamanın en önemli avantajı iyileşme sürecinin kısa olmasıdır. Uygulamayı yaptıran kişi kısa sürede günlük hayatına devam edebilir.

Bizimle İletişime Geçin

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  

Diş Eti Estetiği Hakkında

SIK SORULAN SORULAR

Diş eti estetiği, diş eti üzerinde meydana gelen çekimi ve bozukluklara karşı bunu düzelterek, iş ve dişleri olması gerektiği düzeye ulaştıran estetik seçeneği olmaktadır. Günümüzde pembe estetik olarak da bilinmektedir. Gündelik hayatımıza olumsuzluklar yaratan bu durum tedavi ile birlikte kısa bir süre içerisinde tedavi edilebilir.

Diş eti üzerinde yer alan bozukluklar sonucunda hayatımızda gülerken ya da konuşurken bazı istenmeyen görüntüler meydana gelir. Özellikle kişinin sosyal hayatı üzerinde etkili olarak olumsuzluk ile karşılaşılmaktadır. Diş eti seviyelerini farklı olması veya diş eti çekilmesi gibi durumlarda hastalar için uygulanan bir yöntem olmaktadır.

Diş eti estetiği için uygulanan tedavi yöntemi kişilerin muayenesi sonucu doktor tarafından belirlenmektedir. Ortalama olarak Ağız ve Diş hepsini standartları incelenerek Bu doğrultuda buna uygun bir tedavi sağlamak amacıyla gerçekleşir. Oluşan tedavi işlemleri genellikle lazer uygulamaları ile yapılmaktadır.

Diş estetiği işlemlerinde lokal anestezi tercih edilir. Bundan dolayı hasta herhangi bir acı hissetmez. Yapılan işlemler sonrasında meydana gelen ağrılar olması mümkündür. Buna karşı doktor tarafından verilen ağrı kesiciler kullanılabilir. Kullanılan lazer yönteminden dolayı diğer diş tedavilerin oranla daha hızlı bir iyileşme görülmektedir. Diş eti estetiğinde iyileşme süreci ortalama 11-15 günde tam olarak gerçekleşir.

Diş eti estetiği en çok diş kayıplarının önlenmesi ile bilinir. Ancak bu duruma ek olarak dişi üzerinde iltihap oluşumunu engeller. Dişlerin diziliminin doğru olmasını sağlar ve estetik kaygıların ortadan kalkması üzerinde büyük bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda dişlerin daha sağlıklı olmasını da sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Pembe diş estetiği olarak da bilinen tedavi içerisinde uygulanan bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan en çok uygulanan ise rejeneratif yöntemidir.  Uygulanan bu yöntem ile birlikte mevcut dokular için destek niteliğinde oluşumlar oluşturulur. Diğer yöntemleri ise gingivektomi, gingivoplasti, kron boy uzatma gibi yöntemler olmaktadır.

destek1

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın