blank

Çocuklarda Ağız Kokusu

blank

İçerik Haritası

Çocuklarda Ağız Kokusu Oluşumu, Nedenleri

Çocuklarda ağız kokusunun bir çok sebebi vardır, bunların başında kötü ağız hijyeni çürük dişlere sahip bir ağız gelmektedir. Sistemik hastalıklara; solunum hastalıklarına veya mide, bağırsak rahatsızlıklarına bağlı ağız kokuları da gözlemlenebilmektedir.

Fizyolojik ağız kokusu çocuğun sıvı tüketimi, salya üretimi, ağız hijyeni, ağız ve burun florası, mikrobiyotası, en son yenen besinin kimyasal, biyokimyasal, hormonal etkisi, açlık veya tokluk durumu, uyku durumu, gastrointestinal sistemdeki enzimlerin durumuna göre zaman zaman farklılık gösterebilir. Fizyolojik ağız kokusunda altta yatan sistemik bir hastalık ve patolojik bir durum yoktur. Patolojik ağız kokusunun ise birçok nedeni vardır. Bunlar; ağız içi nedenlere bağlı ağız kokusu, solunum yolu nedenlerine bağlı ağız kokusu, mide-bağırsak problemlerine bağlı ağız kokusu görülebilir.

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur
Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız Kokusunun Tedavisi

Ağız kokusu şikayetiyle gelen çocuk hastaların diş hekimi kontrolleri yapıldıktan sonra altta yatan nedenlerin saptanması bu süreçte çok önemlidir. En sıklıkla karşılaşılan durum ağız ve diş sağlığına  bağlı problemlerin oluşturduğu ağız kokusudur bu durumda diş hekimi tarafından ağız içinde gerekli tüm tedavilerin yapılması  ve ardından iyi bir oral hijyen eğitiminin verilmesi ile bu sorunun önüne geçilebilmektedir. 

Dişlerle birlikte dil yüzeyinin de fırçalanması, gerekli durumlarda ağız gargaralarının kullanılması oldukça önemlidir. Eğer çocukta ağız kokusunun sistemik bir rahatsızlığa bağlı olarak olarak oluştuğu saptanırsa ilgili hekime yönlendirilerek tedavi sürecinin başlatılması önerilmektedir.

 

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın