Gömülü Diş Çekimi

Diş etinin tamamen ya da yarım şekilde altında kalmış olan dişler gömülü diş çekimi ile yerinden çıkarılır. Köpek dişler, küçük azı dişler ya da 20’lik dişler gelişim sürecinde diş etinin altında kalabilir. Söz konusu dişler gömülü diş olarak adlandırılır. Ortodontik tedavi ile müdahale edilemeyen dişlerin çene cerrahı tarafından çekilmesi gerekir.
Öncelikle gömü diş ne zaman çekilmelidir? Bu konuya değinmekte fayda vardır. 20’li diş olarak adlandırılan dişler, ağız boşluğunun en arkasında yer alır. Söz konusu dişlerin bakımı ve hijyeninin sağlanması bir o kadar zordur.

Gömülü Diş Belirtileri Nelerdir?

Ağız boşluğunun en arkasında aşağıdaki belirtileri hissediyorsanız muhtemelen gömülü dişle ilgili bir sorununuz var demektir.

 • Şiddetli diş ağrıları
 • Diş etlerinin şişmesi ve kızarması
 • Diş etlerinde sık sık kanamaları olması
 • Kötü ağız kokularının ortaya çıkması
 • Çene çevresinde şişlikler oluşması
 • Baş ağrıları

20’li dişler bazı çene anatomileri nedeniyle tam olarak dışarıya çıkamazlar. Gömülü kalan diş de çeşitli enfeksiyonlara yol açar. 20’lik dişin gömülü olmasından kaynaklı gömülü dişin çevresinde kızarıklık, şişlik, boyun kısmında ve yutkunma sırasında ağrı oluşabilir. Dişin gömülü kalmasının nedeni, diş etinin altında kalan dişin yan şekilde büyümeye çalışma çabasıdır. Bu da yan dişlere baskı yaparak çeşitli ağrılara neden olabilir. Oluşan ağrı neticesinde diş hekimi tarafından yan dişlere baskı yapan dişi çekilmesine karar verilebilir.

Gömülü Diş Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ağız ve diş sağlığının etkin şekilde sağlanması için kısa sürede gömülü dişin tedavi edilmesi gerekir. Zaman zaman gömülü diş tedavisi ihmal edilebilir.

 • Gömülü diş tedavisi ile diş kayıplarının önüne geçilebilir.
 • Diş çürümelerine engel olunur.
 • Ağızda tümör ya da kist oluşumunun önüne geçilebilir.
 • Sağlıklı bir diş sıralaması oluşmasına yardımcı olunur.
 • Temiz dişlerin ortaya çıkması sağlanarak ağız kokusunun önüne geçilebilir.

Gömülü Diş Nasıl Çekilir?

Gömülü dişlerin çekiminde farklı senaryo ve çekim yöntemleri söz konusudur. Gömülü dişin diğer dişleri etkileme durumu, gömülü dişin kemik içerisine gömülme seviyesi, dişin anatomik olarak sahip olduğu şekil bozukluğu gibi durumlar dikkate alınması gereken hususlardır.
Uygulama esnasında dişin etrafındaki dokuların zarar görme durumu da dikkate alınması gereken hususlardan birisidir. Gömülü diş çekimi, lokal anestezi uygulaması ile gerçekleştirilir. Alternatif olarak uyutularak da gömülü dişin çekilmesi alternatifler arasındadır. Tercihen mümkün olduğu kadar genç yaşlarda yirmilik dişlerin çekilmesi gerekir. genç yaşta bu uygulamanın yapılması durumunda enfeksiyon riski çok daha az olup, iyileşme süresi daha kısadır.

Diş Çekimi Sonrasında Oluşan Komplikasyonlar

Gömülü diş çekimi yoğun bir güç uygulaması ile gerçekleşir. Öncelikle dişin gömülü olduğu diş eti neşter ile açılarak gömülü diş ortaya çıkarılır. Dişin ortaya çıkmasını müteakip diş çekilir. Çekim işleminden sonra dikiş atılarak iyileşmeye bırakılır.
Bu işlem esnasında dişin çevresinde çeşitli morarma ve ağrılar söz konusu olabilir. İlk etapta bu tür durumlar normal kabul edilip iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Ancak morarma ve şişlikler artarak devam ediyorsa hafif ağrı kesiciler ya da buz uygulaması ile ağrılar azaltılabilir.
Diş çekimi sonrasında da bir kısım huşulara dikkat etmekte fayda vardır.

 • Operasyonun yapıldığı tarafla 24 saat boyunca yemek yenmemelidir.
 • Çekimin yapıldığı bölgeye uygulanan tampon 30 dakika boyunca çıkarılmamalıdır. Tampon çıktıktan sonra da oluşan boşluğa hiçbir yabancı cisim girmemelidir.
 • Operasyonun yapılmasından sonraki iki saat boyunca hiçbir şey yiyip içilmemelidir. İki saatten sonra ise sadece yumuşak ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

Open chat
WhatsApp