blank

Lamine Diş

Diş üzerine hafif bir törpüleme işleminden sonra yapılan kaplama işlemine lamine diş denir. Söz konusu terim, Latinceden gelir. Sağlam diş üzerinde ince bir tabaka halinde işlem gerekir. diş üzerinde ufak bir törpüleme işlemi gerektiğinden en koruyucu protez uygulaması diyebiliriz.
Aşağıda sayılan durumlarda lamine diş uygulaması yapılabilir.

 • Dişlerdeki şekil bozukluğu ya da çarpıklıkların olduğu durumların yanında estetik görünümü engelleyen bir kısım durumlarda,
 • Dişlerin herhangi bir dış etki sonunda darbe alıp kırılması sonunda eski doğal görünümüne kavuşturulması için,
 • Güzel bir gülüşe sahip olmak için dişlerin uzaması istendiğinde,
 • Beyazlatma işleminden sonuç alamayan kişilerin doğal gülüşler elde etmek istediğinde,
 • Çürümüş olan dişlerde çürüğün temizlenmesi sonucunda dişte meydana gelen hasarın onarılması gerektiğinde,
 • Estetik kaygılardan dolayı diş teli tedavisini istemeyen kişilerin ayrık olan dişlerinin düzeltilmesinde,
 • Dişlerin duruşundan ve şeklinden memnun olmayan kişilerin kaplama yaptırmak istemesinden dolayı bu uygulama tercih edilebilir.
 
Veneers
Lamine Diş

Lamine Diş Kaplama Tedavisinin Uygulanışı

Lamine diş kaplama tedavisinde her şeyden önce hastaya lokal anestezi uygulanarak işlem yapılır. Bu nedenle hasta herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı hissetmez. Kaç tane dişe bu uygulamanın yapılacağına göre uygulama süresi değişir. Genellikle olağanüstü bir durum gelişmezse 3 seansta uygulama sonuca ulaştırılır. Uygulama esnasında aşağıdaki aşamalar icra edilerek en sağlıklı sonuç alınmaya çalışılır.

 • Hastayla konuşulup bu uygulamadan beklentisinin ne olduğu ayrıntılı şekilde öğrenilmelidir. Hasta, gelişebilecek her türlü olumlu ya da olumsuz duruma karşı bilgilendirilir. İlk seansta gerekli muayene ve kontroller yapılarak hastanın bu uygulamaya uygun olup olmadığı anlaşılır.
 • İkinci seansta hastaya lokal anestezi verilerek acı durumu ortadan kaldırılır. Ağız bölgesi uyuşuk haldeyken kaplama yapılacak dişlere törpüleme işlemi uygulanır.
 • Hangi dişlere kaplama yapılacaksa dişlerin kaplama ölçüsü alınır.
 • Ölçü alındıktan sonra dişlerin ikinci işlem için hazır olması beklenir. Söz konusu bekleme süresi genellikle 1 hafta kadardır. Bu süreçte dişlere karşı hassas davranmak gerekir.
 • Dişlerin ve kalıpların hazır olmasını müteakip prova yapılır. Kaplamanın dişlerle uyumlu olup olmadığı ve rengine bakılmalıdır.
 • Hasta ve doktorun provadan sonra görüş birliğine varması sonrasında kaplamanın yapıştırılma işlemine geçilir. Bu işlem yaklaşık 2 saat sürer. Yapıştırma işleminin tamamlanmasını müteakip tedavi tamamlanmış olur.

istanbul-lamine-dis

Lamine Kaplamanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir ?

Lamine diş kaplama uygulamasında sadece uygulama yapılacak diş üzerinde çalışıldığı için sağlam dişe hiçbir şekilde zarar verilmez. Söz konusu uygulamanın avantaj ve dezavantajlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Tedavi süreci kısa ve uzun ömürlüdür. Yapılan kaplama kolay kolay aşınmaz ve renk değişimi sorunu oluşturmaz.
 • Dişe ayrıca bir bakım gerekmez. Günlük ağız ve diş bakımı için hangi uygulamaları yapıyorsanız aynı uygulamalar yeterli olacaktır.
 • Lamine diş, ışığı geçiren bir madde olduğu için dişleriniz kaplama varmış gibi değil de kendi orijinal dişiniz gibi duracaktır.
 • Çok sert cisimlerin diş ile kırılmaya çalışması sonucunda lamine zarar görebilir, hatta kırılması gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.
 • Tedavi sürecinde ya da tedaviden sonra sıcak ve soğuğa karşı belli bir dönem hassasiyet yaşayabilirsiniz.

Lamine Kaplama Fiyatları

lamine kaplama fiyatları kaç diş için bu uygulamayı yaptıracağınıza göre değişiklik gösterir. Fakat söz konusu uygulamayı yaptırmaya karar verdiyseniz uygulamanın fiyatından ziyade dayanıklı ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ucuza yaptıracağım derken bir ömür yapılan uygulamanın sıkıntısını çekebilirsiniz. Bu nedenle sektör içerisinde kendini ispatlamış kuruluşlardan destek almanız çok önemlidir. Kalifiye sağlık kuruluşları tedaviyi kısa sürede, sorunsuz şekilde tamamlayacaklardır.

 

Bizimle İletişime Geçin

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  

Lamine Diş Hakkında

SIK SORULAN SORULAR

Günümüzde yaprak kaplama uygulaması olarak da adlandırılan lamine diş porselen kaplama olmaktadır. Diş dokusu üzerinde inceltme meydana gelerek diş yüzeyine 0.7 milimlik törpüleme işlemi uygulanır. Ardından ise hazırlanan lamine kaplama yapıştırılarak işlem sonlandırılır. Yapılan işlem sonrasında estetik bir görünüm oluşturur.

Pek çok kişi tarafından ağız bakım ihmal edildiği takdirde diş üzerinde sararma meydana gelir. Bir süre sonra ise eski beyazlığına dönmesi oldukça zorlaşır. Uygulanan diş beyazlatma işlemleri ile de istenilen sonuç alınamaz ise lamine diş seçeneği kullanılır. Lamine diş kaplaması ile birlikte sağlıksız görünen ve lekeli dişin daha iyi görülmesi amaçlanmaktadır.

Lamine kaplama yöntemi ön diş üzerinde estetik görüntü bozukluğu olduğu takdirde daha çok tercih edilir. Fakat bu işlemin uygulanması için öncelikle hasta 18 yaşına gelmiş olmalıdır. Bu duruma ek olarak yeme ve diş sıkma gibi alışkanlığı bulunan kişilere lamine diş uygulaması yapılamamaktadır.

Hastanın eğer bir diş rahatsızlığı mevcut değil ise direkt lamine diş kaplama işlemleri başlar. Bu işlemler ortalama olarak 2-3 seansta bitmektedir. Yani bu durum 1-2 haftalık sürece denk gelir. Seans başlangıcında dişlerin gerekli bakımları yapılır ve ardından ölçü alımına geçilir diğer seans üzerinde ise lamine kaplamalar yerleştirilir.

Normal dişlerimizi uyguladığımız bakım aynı şekilde lamine dişler için de gerekli bir ihtiyaç olmaktadır. Doğru ve düzenli bir şekilde yapılan bakım ile birlikte ağız ve diş hijyeni ile dikkat ettiğimiz takdirde lamine diş en az 10 ya da 15 senelik bir ömre sahip olur. Ancak gerekli bakımları ihmali ömrünün azalmasını sağlayacaktır.

destek1

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın