blank

Porselen Kaplama

istanbul porselen kaplama

Porselen kaplama, dişlerinde estetik bir görünüm elde etmek isteyen kişilerin yaygın olarak tercih ettiği bir uygulamadır. Diş hekimlerinin sıklıkla uyguladığı bu yöntem sayesinde birçok avantaja da sahip olabilirsiniz. Sağlıklı bir gülüş elde etmenizin yanında ağız fonksiyonlarının da etkin olarak kullanılmasına destek olan uygulamadan kullanıcılar son derece memnun kalırlar.
Porselen diş yapısı son derece beyaz bir görünüme sahiptir. Yani dişin doğal görünümünden çok daha beyazdır. Çevrenizde bir insanın porselen dişlere sahip olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Dişlerin doğal beyazlığı buz beyazını andırırken porselen beyazlığı kar beyazdır. Yani porselen çok daha berraktır. Söz konusu uygulamayı genellikle çarpık, şekil bozukluğuna sahip dişlere sahip olan kişiler tercih ederler.

Porselen Kaplama Uygulaması

Adından da anlaşılacağı gibi porselen kaplama uygulaması, diş üzerine porselen kaplanması şeklinde yapılır. İnsanların diş ve diş eti biçimine göre kişiye özel yapılan bu uygulama ile çok yüksek kalitede üretim yapılmaktadır. Genel anlamda porselen kaplama uygulaması şu şekilde yapılır.

 • Kaplama yapılacak dişlerdeki tartar, diş taşı gibi oluşumlar temizlenerek diş minesi ortaya çıkarılmalıdır.
 • Diş üzerinde hassas bir inceltme işlemi yapılmalıdır. Söz konusu mine inceltmesi 0.5 ila 0.7 mm arasında değişir.
 • Diş inceltme işlemi hassasiyetle yapıldıktan sonra kalıp alma işlemine geçilir. Bu işlem sonrasında üç boyutlu görüntüleme teknolojisi sayesinde uygulama sonrasındaki durum, hastaya gösterilebilir.
 • Alınan kalıp özel laboratuvara gönderilir. Bu aşamadan itibaren porselen dişin üretim safhası başlar. Genellikle 2 hafta gibi bir süreçte üretim tamamlanır ve uygulama aşamasına geçilebilir.
 • Kaplamanın üretim aşamasında dişlerin sağlıklı şekilde, rahat kullanılabilmesi için geçici kaplamalar kullanılabilir. Bu sayede dişlerin kaplama öncesinde zarar görmesinin önüne geçilmiş olur.
 • Kaplamaların üretimi tamamladıktan sonra diş hekimi, dişleri geçici olarak hastaya takarak prova yapar. Provalar sırasında kaplamada herhangi bir program görülürse tekrar laboratuvara gönderilerek düzeltilmesi istenir. Provada problem tespit edilmemesi durumunda diş hekimi tarafından yapılacak küçük düzeltmeler sonrasında kaplama uygulaması yapılır.
 • Prova aşamasında problem çıkmaması durumunda parlatma işlemi için kaplamalar tekrar laboratuvara gönderilir ve parlatma işlemi yapılır.

Kimlere Porselen Kaplama Yapılır ?

Porselen kaplama dişler aşağıdaki durumlarda uygulanır.

 • Hafif ve orta seviyede çarpık dişlerde,
 • Ağız boşluğunda eksik dişlerin olması durumunda,
 • Normal dolgularla tedavi edilemeyen çürük türlerinde,
 • Belirgin şekilde görülen diş kırıklarında, estetik amaçlı olarak porselen diş uygulaması yapılabilir.

Yukarıdaki durumların bir ya da birkaçı mevcutsa, diş hekimi ile gerekli görüşme yapılarak porselen kaplama uygulaması yapılmasına karar verilebilir. Bunun dışında iltihap durumunda ya da kanal tedavisi ihtiyacı olan hastalarda bu uygulama tavsiye edilmez.

Porselen Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır ?

Porselen kaplamaların ömrü, kullanım hassasiyetine bağlı olarak 7 ila 10 sene arasında değişir. Kaplama uygulamasından sonra ciddi bir ağrı, sızı söz konusu olmaz. Uygulamanın yapılmasını müteakip derhal, normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Uygulama sonrasında bir hafta süreyle aşırı soğuk ya da sıcak yiyecekler tüketilmemelidir. Ayrıca kaplamaya zarar verecek sert cisimlere temas etmekten uzak durulmalıdır.
Uygulama sonrasında oluşan hafif sızılar, diş hekiminizle görüşmek suretiyle hafif ağrı kesiciler ile giderilmelidir. Porselen kaplamalar da normal dişler gibi dış etkilerden etkilenir. Bu sebeple dişe zarar verecek ya da leke oluşturacak her türlü etkiden uzak durmakta fayda vardır. Bunun yanında her bilinçli insan gibi dişler günde iki defa düzenli olarak fırçalanmalıdır.
Son olarak porselen kaplama fiyatına da değinmekte fayda vardır. Söz konusu uygulamanın fiyatı yaptırılacak diş sayısına göre değişir. Aynı zamanda her klinikte uygulanan fiyat politikasının da farklı olduğunu bilmekte fayda vardır.

Bizimle İletişime Geçin

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  

Porselen Kaplama Hakkında

SIK SORULAN SORULAR

Porselen kaplama yöntemi ile birlikte diş üzerine porselen üretilen kaplamalar uygulanmaktadır. Kişilerin diş rengi baz alınarak uygun bir şekilde hazırlanan porselen dişlerin günümüzde yüksek kaliteye sahip malzemelerden üretimi sağlanır. Bu alanda en çok tercih edilen diş kaplama yöntemlerinden birisi olmaktadır.

Porselen diş kaplaması; çapraşık diş durumunda, eksik diş durumunda dolgu ile halledilemeyen çürükler de, belirgin diş kırıklarında ve estetik amaçlarla tercih edilmektedir. Bu duruma ek olarak daha fazla sorun olan kişiler için doktor muayenesi sonucunda inceleme ile bir karar almaktadır.

Porselen diş kaplamalarının kullanım süresi genel olarak hastalığın kullanım şekline bağlı olmaktadır. Ortalama ise 7 ile 10 yıl arasında kullanımının uygun olduğu bilinmektedir. Diş kaplaması sürecinden sonra da herhangi bir durum oluşturmaz. Bundan dolayı porselen diş kaplaması yaptıran kişiler ardından normal hayatlarına dönmeye hazırdır.

Yapılan diş kaplama uygulaması sonrasında ilk hafta aşırı soğuk ve sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu duruma ek olarak kaplamaya zarar verme ihtimali bulunan sert gıdalarda tüketilmemelidir. Uygulamanın ilk haftası içerisinde hafif sızı oluşması normaldir ağrı kesici tüketimi ile geçecektir. Uygulanan porselen kaplama da aynı şekilde dış etkenlerden etkilenir.

Porselen diş kaplama avantajları;

 • Porselen kaplama dayanıklı bir materyal olduğu için uzun süre kullanımı mümkündür.
 • Düşük bir maliyeti sahiptir ve estetik görünüm için sıklıkla tercih edilir.
 • Gerçekleşen tedavi süreci oldukça kısadır.
 • Estetik kaygı taşıyan hastalar için doğru bir seçenek olarak sıklıkla tercih edilmektedir
destek1

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın