Çocuk Diş Kırılması

Çocuk diş kırılması, çocukluk dönemindeki hareketlenmelerden kaynaklı, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Dış kırılmasına karşına uygulanacak tedavi yöntemi çocuğun yaşına göre değişir.

Kırılan dişler, düzeltilebileceği gibi aynı zaman da çekilmesi de söz konusu olabilir. Bunun için çocuğun yaşına göre hareket edilmelidir. Çocuğun kırılan dişi süt dişi ise ayrı bir tedavi, kalıcı diş ise başka bir tedavi uygulanır. Süt dişlerin kırılmasında dişin çekilme kararı kolaylıkla verilirken kalıcı dişlerin ömür boyu kullanılacağı düşünülerek tedavi yoluna gidilmelidir.

Diş, kırıldığı anda süratle reaksiyon gösterilerek diş kanal tedavisi uygulanmadan tedavi edilebilir. Burada esas olan dişin kalıcılığını sağlamak adına ilk 1-2 saatlik dönemde dişin yerine yapıştırılması için gerekli tedbirin alınmasıdır. Diş kırıldıysa ve dişin kırılan parçası bulunuyorsa süt dolu bir bardağın içine koyularak diş hekimine ulaştırılmalıdır. Bu sayede dişe kalsiyum takviyesi yapılarak canlı dokunun hayatta kalma süresi uzatılacaktır.

Diş Kırılmasında Dişin Yerine konulması

Çocuk diş kırılması durumunda kırık parçanın muhafaza edilmesi çok önemlidir. Dişin, diş hekimine götürülmesi için süt içinde götürmek mümkün değilse en iyi muhafaza yolu çocuğun ağzının içidir. Bu şekilde de diş canlılığını uzun süre devam ettirecektir. Tabi bu şekilde dişin taşınması, çocuğun diş parçasını yutma ihtimaline karşı risklidir. Şayet diş, kâğıt ya da peçete parçası gibi malzemelerle diş hekimine ulaştırılırsa dişin canlılığını kaybetme ihtimali fazladır. Bu durumda diş kırığı tekrar yerine yapıştırılsa dahi diğer dişlerden farklı renkte olacaktır.

Süt dişlerinin kırılması durumunda genellikle tedavi edilmesi yoluna gidilmez. Burada diş tamir edilirken alttan gelen dişe zarar verilmesi söz konusu olabilir. Alttan gelen diş her zaman süt dişinden daha önemli olduğu için süt dişi çekilerek alttan gelen dişin kolay çıkması sağlanabilir.

Ön Diş Kırıklarına Karşı Uygulanan Tedavi

Çocuk diş kırılması genellikle ön dişlerde oluşan bir durumdur. Bu kapsamda ön diş tamamen yerinden çıktıysa diş temiz bir bezin arasında koyulmalı ve bez çocuğun tükürüğü ile ıslatılmalıdır. Ardından hiç vakit kaybetmeksizin diş hekimine gidilmelidir. En geç 1 saat içinde dişin tekrar yerine oturtulması gerekir. Dişin canlılığını kaybetmemesi ve uygun koşullarda muhafaza edilmesi durumunda diş tekrar yerine takılabilir.

Şayet dişin belli bir kısmı kırıldıysa yine yukarıda anlatıldığı yöntemle diş muhafaza edilerek diş hekimine ulaştırılır. Dişin kırılan parçası bonding denilen yöntem ile yerine yapıştırılmalıdır.

Cocuk Dis Kirilmasi

Diş Kırığının Bulunmaması Durumundan Uygulanacak Tedavi

Şayet kırılan diş parçası bulunamıyorsa uygulanması gereken iki tür yol vardır. Kırılan diş parçası çok küçük bir kısım ise kırılan parçanın yerine beyaz kompozit dolgu yapılabilir. Yapılan dolgular zaman içerisinde sarararak yenilenmesi gerekecektir.

Kırılan parça, dişin büyük bir kısmını oluşturuyorsa ve çocuk 17 yaşından büyük ise porselen lamine uygulaması yapılabilir. Söz konusu kaplama malzemesi son derece dayanıklıdır ve rengi doğal diş rengine çok yakındır.

Eğer çocuğun yaşı 17’den küçükse çocuğun çene ve diş gelişimi henüz tamamlanmadığından porselen lamine yaptırılması uygun değildir. Bunun yerine kompozit lamine uygulaması yaptırmak çok daha uygun bir seçenektir.

Darbe Sonrası Diş Muayenesi

Çocuk, oyun veya başka bir aktivite esansında darbe aldıysa, fakat çocuk diş kırılması gibi bir durum gerçekleşmediyse yine de muayene edilmelidir. Darbenin alındığı bölgenin filminin çekilmesi gerekir. Alınan darbenin ardından röntgen çekilerek dişin değerlendirmesi yapılmalıdır. Bunun yanında düzenli diş kontrollerinde darbe alan dişin periapikal röntgenleri istenebilir. Burada amaç, canlı dişin uzun süre kontrol edilerek herhangi bir sorun çıkarmayacağından emin olma istediğidir.

destek1

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

ARTIBİR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ KLİNİK +1 2021 – Tüm hakları saklıdır!

WhatsApp
Hemen Randevu Alın