blank

Kompozit Lamine

Kompozit Lamine ( Bonding) Nedir ?

Kompozit Lamine Bonding, ön dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek için dişlerin kaplama yapılarak kusursuz bir görünüm elde edilme işlemidir. Uygulamada beyaz renkli kompozit reçineler kullanılır. Uygulama tek senasta sonlanan kısa bir işlemdir.

Kompozit lamine uygulanan bir diş kaplama tedavisidir. Laminete veneer diş çarpıklığı ve diş eksikliği gibi durumlarda tedavi odaklı uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde kullanılan kaplamaların üretildiği materyalden adını almaktadır. Laminate pek çok farklı kaplama malzemesinden kullanılmaktadır.

Kompozit Lamine ( Bonding) Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Bahse konu uygulama dişlerin sayısına göre değişse de genel olarak 1-1,5 saat gibi bir zamanda tamamlanır. Uygulamada herhangi bir ön hazırlık süreci uygulanmazken aşağıdaki adımlar ile işlem tamamlanır.

 • Dişler, diş hekimi tarafından temizlenerek tedaviye hazır hale getirilir.

 • Diş hekimi, kaplamanın dişe tam olarak oturması için diş minesinde çok ince bir tabaka çıkarmak zorunda kalabilir.

 • Belli durumlarda diş minesinde törpülenmesi işlemine gerek duyulmayabilir.
  Diş hekimi, dişlere yapılacak uygulama sonrasında elde edilecek rengi, hasta ile birlikte seçer.

 • Diş yüzeyi, tartar, plak ve bakteri gibi maddelerden temizlendikten sonra yüzeyin daha pürüzsüz bir hale gelmesi için özel asit uygulaması yapılır.

 • Pürüzsüz hale getirilen diş ile kompozit arasındaki bağlantı bonding adı verilen özel solüsyonlar aracılığı ile sağlanır.

 • Belirlenen kompozit reçine, özel fırça yardımıyla diş yüzeyine dikkatli şekilde uygulanır.

 • Uygulanan solüsyonların sertleşmesi için mavi ışıktan yararlanılır.

 • Tam anlamıyla sertleşmiş olan materyaller, diş formuna göre diş hekimi tarafında şekillendirilir.

 • Cila işlemi yapılarak uygulama tamamlanır.

Kompozit Lamine Diş Çeşitleri

Kompozit Lamine diş kaplaması üç farklı çeşitte uygulanır. Bunların neler olduğunu aşağıdaki maddelerde görebilirsiniz.

kadikoy kompozit lamine dis

Direkt Kompozit Lamine:

Direkt Kompozit Lamine uygulaması, direkt dişe uygulanan ve reçine ile yapılan bir lamine türüdür. Kliniklerde tek bir seansta uygulanır.

Indirekt Kompozit Lamine:

Indirekt kompozit lamineler özel diş laboratuvarlarında hazırlanır. Uygulama iki seansta sonlandırılır. Direkt kompozit lamine uygulamasına göre çok daha dayanıklı ve sağlam dişler elde edilir. Maliyeti de ilk yönteme göre biraz daha pahalıdır.

Prefabrik Kompozit Lamine:

Söz konusu lamine çeşidi, fabrikasyon olarak, standart boylarda üretilir. Hastanın diş boyutlarına uygun olan kaplamanın seçilmesini müteakip kompozit uygulaması yapılır.

Yaprak Porselen:

Porselen ve zirkonyumdan üretilen bu kaplama çeşidi, lamine kaplamalar arasında en dayanıklı, en estetik ve en pahalı olanlarıdır.

Kompozit Lamine – Yaprak Porselen

Başlıkta yer alan iki kavram genellikle birbirine karıştırılır. Yazımızda bu iki kavramın birbirinden farkının neler olduğuna değinmekte fayda vardır. Yaprak porselenler dişin dış kısmına yapıştırılan ince, yaprak benzeri bir seramik kabuktur. Kompozit lamine ise reçine bazlı, dişin dış kısmına uygulanan bir materyaldir. Her iki işlem de dişin estetiğini güzelleştirmek, sağlıklı gülüşler elde etmek için yapılır.

Aralarındaki temel farklar ise şunlardır;

 • Kompozit lamine uygulaması porselen lamineye göre çok daha kısa sürede tamamlanır.

 • Kompozit laminelerin dayanıklılık süresi 4-8 yıl arasında değişirken porselen lamineler 10-15 yıl dayanır.

 • Kompozit lamineler, oldukça dayanıklı olsa da yaprak porselen lamineler çok daha güçlüdür.

 • Kompozit lamineler gerek duyulduğunda tamir edilebilirken, yaprak porselen lamineler tamir edilemez.

 • Yaprak porselenler yarı saydam olduğundan doğal diş yapısına oldukça benzer özellikle gösterir. Bunun yanında kompozit lamine dişler leke tutup doğal dişler gibi sararma gösterebilir.

 • Yaprak porselen lamine uygulaması çok daha maliyetlidir.

 

Kompozit Lamine Fiyatları

Kompozit lamine fiyatları, kaç dişe uygulama yaptırdığınıza göre değişir. Estetik bir gülüş elde etmek için bu uygulamayı yaptırıyorsanız alt ve üst 8-10 dişe kadar bu uygulamayı yaptırmanız gerekir. Söz konusu diş sayısı kadar yaptıracağınız uygulamada daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Uygulama yaptıracağınız diş kliniğinde daha önceden bu uygulamayı yaptıranlarla görüş alışverişinde bulunmanız gerekir. Söz konusu uygulamayı ucuza yaptıracağım derken diş sağlığı ile ilgili farklı problemler de yaşayabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  

Kompozit Lamine Hakkında

SIK SORULAN SORULAR

Doğru kullanım ile birlikte kullanım ömrü 15 sene civarı olmaktadır. Ancak kişiden kişiye değişerek bazı kişiler için 5 yıllık bir süreç oluşabilir. Bahsi geçen kompozit lamine 1980 senesinden günümüze kadar uygulanmakta olan başarılı bir yöntemdir. Estetik anlamda büyük bir başarı elde eder.

Zirkonyum ya da lamine sorusuna karşı hangisinin ağız için uygun olduğu belirlenmelidir. Zirkonyum uygulamaları daha kısa bir süreçtir. Lamine ise dişin sadece bir yüzüne yerleştirilir ve beraberliğini dişi çepeçevre sarar. Kullanılan zirkonyum daha dayanıklı bir madde olmaktadır. Aynı zamanda diş rengine daha uyumludur.

Doğru bir şekilde uygulanan ağız bakımı ile birlikte porselen lamineler ortalama olarak 10 ile 15 yıl arasında dayanma gücüne sahiptir. Kompozit lamine genel olarak 4 ile 8 yıl dayanıklılık gösterir. Yaprak porselen şeklinde kırılgan olarak hazırlanan lamine ise diş desteği aldığı için son derece dayanıklıdır.

Kompozit lamine bitimi üzerinde bulunan cilanın özellikle pürüzsüz olması gerekir. Genel olarak cilası bozulan diş arasındaki uyum bozulur ve kaplama üzerine sararma meydana gelir. Diş ve kaplama arasında sararma meydana gelmesi beraberinde dolgunun bozulduğunu göstererek kırılma gibi durumlar ile karşılaşması mümkün olmaktadır.

destek1

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın