blank

Diş Beyazlatma

Sağlıklı ve beyaz diş, insanlar arasında büyük bir estetik kabul edildiğinde diş beyazlatma uygulamasına ihtiyaç duyulur. Daha beyaz dişlere sahip olmak için insanların rağbet gösterdiği tedavi, diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanır. Diş minesinde zamanla dişin doğal renginden sapmalar olur. Sigara, alkol ve aşırı çay kahve tüketimi bunun bir sebebidir. Diş minesine yapılan uygulama ile dişlerin beyazlatılması sağlanır.

İnsanlar Neden Diş Beyazlatmaya İhtiyaç Duyar ?

Dişlerin güzel görünümü, kişisel bakımı önemseyen kişiler için çok önemlidir. Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları zaman zaman psikolojik problemlere dahi neden olur. Evlerde uygulanan doğal diş beyazlatma yöntemi ile de dişler beyazlatılabilir. Bunun yanında diş hekimleri tarafından uygulanan yöntemde renk ve şekil bozukluklarının önüne geçilerek sorun, kısa sürede çözülür.

Dişler Neden Beyazlığını Kaybeder ?

Hamilelik döneminde annenin kullandığı antibiyotikler, günlük kullandığı yiyecek ve içecekler çocuğun diş oluşumunda olumsuz etki yaratabilir. Bunu yanında bebekte ilk diş oluşumuna meydana gelen yapısal bozukluklar da söz konusu olabilir.

Dişlerde oluşan renk değişimleri ikiye ayrılır.

İç renklenme denilen ilk renklenme türünde renk değişikliği dişin içyapısına işlemiştir. Bu tür renk değişimlerinin fırçalama ile yok edilmesi mümkün değildir. Dişlerdeki yapısal bozuklukların yanı sıra kullanılan ilaç ve flor alımına bağlı olarak bu problemle karşılaşılabilir. Bu tür durumlarda beyazlatma işlemi başarılı olur.

Diş, günlük sık çay ve kahve tüketimine ya da sigara tüketimine bağlı olarak da renk değiştirebilir. Bu duruma dış renklenme adı verilir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ile bu renk değişiminden kurtulmak mümkündür.
Farklı renklenme durumlarında farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Bu kapsamda en doğru tedavi yöntemine karar verilmesi için diş muayenesi yapılması en sağlıklı sonucu doğurur.

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Uygulamaları Nelerdir?

Diş beyazlatma uygulaması, tekniğine göre ikiye ayrılır;

Ofis ortamında gerçekleştirilen power bleaching uygulaması ile dişler 3-4 ton beyazlatılabilir. Söz konusu uygulama güvenilir, hızlı ve etkili bir yöntemdir. Beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan bir tedavi yöntemidir.
Evde uygulanan ikinci yöntem ise home bleaching olarak adlandırılır. Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel beyazlatıcı jeller hazırlanır. Ortalama 5-7 gün içerisinde arzu edilen diş beyazlığına ulaşılabilir. Kişiye özel hazırlanan özel ağızlıklar hazırlanarak uygulanan bir yöntemdir. Söz konusu ağızlıkların günde en az 4-8 saat takılı durması gerekir.

Diş Beyazlatma İşlemi Herkese Yapılabilir Mi?

Kişilerin bu tedavi için uygun olup olmadığı ancak diş hekimi muayenesi sonrasında ortaya çıkar. Genel anlamda herhangi bir şekilde diş ve diş eti rahatsızlığı olmayan kişilere diş beyazlatma uygulaması yapılabilir.
Ağız boşluğunda ileri düzeyde çürük diş bulunan ya da diş eti rahatsızlığı olan kişiler olabilir. Bu soruna çare bulduktan sonra söz konusu tedaviyi uygulamasında fayda vardır. Bunun yanında kişilerin büyüme gelişimini tamamlamış olması gerekir. Ayrıca gebelere ya da emziren annelere bu tedavinin uygulanması tavsiye edilmez.

Yapılan klinik araştırmalar, beyazlatma uygulamasında kullanılan solüsyonların diş ya da diş etine herhangi bir zararının olmadığını ortaya koymuştur. Beyazlatma uygulamasında dişlerde yapısal değişiklikler ya da kalıcı hasar oluştuğunu gösteren herhangi bir bilimsel veri yoktur.

Uygulamanın Herhangi Bir yan Etkisi Var Mıdır?

Diş beyazlatma uygulamasında kullanılan jellerden kaynaklı olarak dişlerde çok az hassasiyet oluşabilir. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecekler rahatsızlık yaratabilir. Fakat zamanla bu rahatsızlık ortadan kalkacaktır. Diş hekiminiz tarafından verilen florür ve size önerilecek diş macunu ve kremler, oluşan hassasiyeti azaltacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  

Diş Beyazlatma Hakkında

SIK SORULAN SORULAR

Dişler üzerinde şekil ve renk bozukluklarını yaşanması özellikle psikolojik anlamda kişileri sorunlar yaratmaktadır. Evlerde uygulanması mümkün olan doğal beyazlatma yöntemleri bulunmasına rağmen diş doktorları tarafından uygulanan beyazlatma yöntemleri tercih edilmelidir. Diş doktorları tarafından uygulanan estetik ve rehberlik maddelerin gelişmesi ile birlikte bu durumlar kolaylıkla ortadan kalkabilmektedir.

Çocukluk döneminde meydana gelen diş oluşumlar esnasında ki yapısal bozukluklar ve bebek döneminde uygulanan antibiyotikler aynı zamanda günlük hayatta bulunan yiyecek ve içeceklerin tüketimi gibi durumlardan dolayı diş renkleri değişiklik göstermektedir. Bu durum ise iç renklenme ve dış renklenme olarak farklılık gösterir.

Uygulanan diş beyazlatma yöntemleri mevcut tekniklerine göre farklılık göstermektedir. Özel olarak ofis ortamında gerçekleştirilen bu işlem ile birlikte beyazlatıcı jel ve beraberinde ışıktan oluşan uygulama ile birlikte diş rengi kolaylıkla en az 3 ton açılabilmektedir. Uygulanan diş beyazlatma yöntemleri hızlı ve güvenilir bir şekilde kullanılan bir sistemdir.

Diş beyazlatma işlemini engel olan ve herhangi bir hastalığı bulunmayan kişiler üzerinde diş beyazlatma işlemi yapılması uygundur. Fakat beyazlatma öncesinde mutlaka diş hekimlerinin muayene yapması gerekecektir. Ağız üzerinde bulunan çürük ve diş hastalıkları öncelikle doktorlar tarafından tedavi edilmeli ardından ise beyazlatma işlemi yapılmalıdır.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda bazı araştırma gerçekleştirmektedir. %10 oranında beyazlatma işlemleri üzerinde çeşitli solüsyonlar kullanılmakta olup bunların herhangi bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Bu duruma ek olarak diş beyazlatma üzerinde yapısal değişiklik ya da hasar gibi durumların olduğunu kanıtlayan herhangi bir bilgi bulunamamıştır.

Kullanılan beyazlatma jelleri az da olsa hassasiyet oluşturur. Özellikle soğuk ve sıcak içecekler gibi durumlar hassasiyet ile sonuçlanabilir. Bundan dolayı gerçekleşen bu durum normal ve sık rastlanılan bir yan etkisi olmaktadır. Eğer hassasiyet ilk 48 saat içerisinde geçmez ise diş beyazlatma işlemi yarı da kesilebilir.

destek1

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın