blank

20’lik Diş Ameliyatı

blank

İçerik Haritası

20’lik Diş Ameliyatı

20 yaş dişi olarak bilinen 20’lik dişler yetişkinlik dişi olarak da bilinir. En son çıkan 20’lik dişler çenenin en arka kısmında yer alan azı dişleridir. Genelde çene yapısına uyum sağlayamadıkları için birçok insandan ağrı ve apse oluşumunu tetikler. Bu sebeple 20’lik diş konusunda sıkıntı yaşayan bireyler genelde 20’lik diş ameliyatı yardımıyla bu sorundan kurtulurlar.

Ağrı ve apse oluşmasının sebebi, 20’lik dişlerin çıkması için ağızda yeterli alan bulunmamasından kaynaklıdır. Dayanılmaz ağrıların yanı sıra çene kemiği yapısında da bozulmalara sebebiyet verebileceği için bir an önce ameliyatla alınması gerekir. Fakat çene ve ağız yapısı uygun olan bireylerde 20’lik diş ameliyatına gerek duyulmaz.

Bazı durumlarda 20’lik dişler, bu dişlere uygun olmayan çene yapısından dolayı yanlış açı ile büyüyüp geliştiklerinden gömülü diş olarak adlandırılırlar. Gömülü yirmi yaş dişler dışarıdan bakıldığında görülmez fakat röntgen yardımıyla görülürler. Bazı gömülü yirmi yaş dişleri dik bir pozisyon yerine yan yatmış şekilde de görülürler.

Gelişme çağını tamamlamak üzere olan veya 20’lik diş ağrısı çeken bireyler mutlaka diş hekimi muayenesinden geçmelidirler. Yirmilik dişler çoğu zaman alt çene kısmında gelişseler de ağzın üst kısmında da yirmilik dişler oluşabilir.

Yirmilik dişlerin ameliyatla alınacak kadar sorun çıkarmalarının sebeplerinden biri eski çağlardaki insanların çene ve diş yapılarının daha sert yiyeceklere uyum sağlamasından dolayı oluşan güçlü çene adaptasyonundan kaynaklıdır. Fakat günümüzde şehir yaşamı, içinde bulunduğumuz çağın ilkellikten uzak olması gibi durumlardan dolayı insan çene yapısı günümüz yaşamına uyum sağlamıştır.

20’lik Diş Ameliyatı
20’lik Diş Ameliyatı

Diş Ameliyatı Sonrası

20’lik diş ameliyatı sonrası bölgede şişliklerin oluşması oldukça normaldir. Bölgede oluşan ödemden dolayı ağız açıklığı daralacağından kişi ağzını aralamakta güçlük çeker. Bu durum 1-2 gün sürebilir. Ameliyattan sonra çorba, püre haşlanmış makarna gibi yumuşak ve yutulması kolay yiyecekler tüketilebilir. Yemekler ameliyatlı kısma çok getirilmemelidir. Dikişlerin alınacağı o güne kadar iyileşme döneminde olan 20’lik dişin çekildiği bölgeye hijyen yonuşunda ayrı bir özen gösterilmeli, diş fırçalamanın yanı sıra özellikle o bölgeye yoğunlaşacak şekilde gargara veya ağız çalkalama işlemi yapılmalıdır.

Dikiş aldırma işleminde eğer ameliyatlı kısım beklenildiği gibi yeterli düzeyde iyileşmemişse dikişlerin alınma süresi tekrardan uzatılabilir. Fakat diş etleri bu ameliyatlardan sonra hızlı bir şekilde iyileştiği için bu durum çok uzun sürmez.

20’lik Diş Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Ameliyat süresi çekilen dişin durumuna ve konumuna göre değişiklik gösterir. Doğru açıyla çıkmış 20’lik diş ameliyatları kısa sürse de gömülü, yan gömülü dişlerin ameliyatları 30-40 dakika arasında sürebilmektedir. Bu süreler doktora göre ve ameliyat sırasındaki bazı durumlara göre de değişiklik gösterebilir.

20’lik Gömülü Diş Ameliyatı

20’lik diş ameliyatı genelde ameliyat olacak bireylere tedirginlik yaşatsa da lokal anestezi yardımıyla gerçekleşen cerrahi müdahalede acı duyulmaması için ağızın iç kısmına uyuşturucu iğneler uygulanır. Gömülü, yarı gömülü ve sıkışık yirmi yaş dişler çevresindeki diş etlerinin iltihaplanması, yanındaki azı dişinde çürüklere neden olması, besinleri sıkışmasından kaynaklı ağız kokusu, diş minelerinde doku kaybı gibi sorunlara yol açar. Gömülü ve yarı gömülü dişlerin birtakım sorunlara neden olması gibi doğru bir açıyla çıkan yirmilik dişler ağızda sıkışıklığa sebep olmalarının yanı sıra diş yapısını da bozabileceklerinden cerrahi bir müdahaleyle alınmaları gerekir.

Sıkışıklık, çürük, iltihap gibi nedenlerle çekilen yirmilik dişler gömülü değillerse normal bir diş çekimi metoduyla çekilebilirler. Fakat gömülü ve yarı gömülü dişler cerrahi müdahale gerektirir. Yirmilik diş ameliyatının nasıl olacağı tamamen diş röntgeninde görülen yirmilik dişin konumuna bağlıdır.

Gömülü yirmilik dişler genelde tek parça halinde çıkmaz. Çeneye gömülü bu dişler hekimler tarafından parça parça çıkarılır. Diğer yöntemlerden biri dişin çekilebilmesi için kesi açılmasıdır. Bu kesik yardımıyla diş kolayca çekilebilir. Diş çekim işlemi ardından bölge temizlenir ve dikiş atılır. Kanama durumları için bölgeye yumuşak bir tampon koyulur. Dikişler yaklaşık bir hafta sonra alınır.

20'lik Diş
20’lik Diş

20’lik Diş Ameliyatı Fiyatı

20’lik diş çekimindeki pek çok faktör diş çekim fiyatlarını etkilemektedir. Başlıca faktörler diş çekiminin yapılacağı hastanenin devlet hastanesi mi yoksa özel hastane mi olduğudur.

Bu diş ameliyatı her ne kadar kolay bir işlem gibi gözükse de dişin sinirlere yakın olup olmadığı gibi karışık durumlardan dolayı dikkatli olunması gereken bir ameliyattır. Diş ameliyatı ücretlerini öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

20’lik Diş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  1. 20’lik diş ameliyatı ne kadar sürer?

Yirmilik diş ameliyatlarının süresi dişin konumuna ve durumuna bağlı olarak değişebilir. Normal bir yirmilik diş ameliyat süresi 30 dakika civarı sürer.

  1. 20’lik diş ameliyatı sonrası şişlik nasıl geçer?

Her kesi açılan ameliyatlardan veya diş ameliyatlarından sonra bölgede ödem oluşur. Bu şişlik olarak adlandırılır. Diş çekimi sonrasında ameliyat yapılan yere buz koymanız ve bu işlemi olabildiğince çok sürdürmeniz gerekmektedir.

  1. 20’lik diş ameliyatı nasıl olur?

20’lik diş ameliyatları dişin gömülü, yarı gömülü veya tamamen gözüküyor olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bazıları normal bir diş çekimi metoduyla yapılırken bazılarında kesi açılabilir.

  1. 20’lik diş ameliyatı sonrası ağrı nasıl geçer?

Diş ameliyatı sonrası anesteziden dolayı 1-2 saat daha ağrı hissedilmez. Anestezi etkisini yitirdikçe ağrılar çoğalabilir fakat bu bünyeye göre de değişiklik gösterebilir. Diş çekimi öncesi ağrı kesici kullanımına başlanabilir. Böylece kandaki ağrı kesici miktarı artacaktır. Eğer ağrılar devam ederse damar yoluyla ağrı kesici uygulanabilir. Tüm bunlar için geç kalınmışsa anestezinin geçmesine yakın ağrı kesici içilebilir.

  1. 20’lik diş ameliyatı nasıl yapılır?

20’lik diş ameliyatları genelde cerrahi işlemlerle yapılır. Hasta tamamen uyutulmaz ve sadece ağzın iç kısmına anestezi uygulanır.

Klinik +1 Sosyal Medya Adreslerimiz


Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın