blank

Diş Check-Up’ınızda Neler Beklemelisiniz?

Diş Check-Up'ınızda Neler Beklemelisiniz
Diş Check-Up'ınızda Neler Beklemelisiniz

İçerik Haritası

Diş check-up’ınızda neler beklemelisiniz? sorusunun cevabı oldukça merak edilmektedir. Check-up denildiğinde akıllara genel sağlık taraması gelse de diş check-up işlemleri farklılık göstermektedir. Ağız ve diş sağlığının korunması ve düzenli bakımların gerçekleşmesi genel sağlık durumu için oldukça önemlidir.

Genellikle birçok kişi düzenli aralıklarla genel sağlık durumlarının kontrol edilmesi için check-up yaptırmaktadır. Diş hekimlerine dişlerde veya diş etlerinde bir sorun olmadığı sürece başvurulmasına gerek olmayacağı algısı vardır. Fakat genel check-up gibi diş check-up’ı yaptırmak da önemsenmesi gereken bir konudur. Olası diş hastalıklarının önüne geçmek ve var olan diş sorunlarına erken müdahale etmek önemlidir.

Diş Check-Up Nedir?

Diş check-up bir diş yöntemidir. Dişler ve ağız vücuttaki en önemli organlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu organların sağlıklı olması vücut sağlığını etkilemektedir. Bu noktada da diş check-up’ın önemi ortaya çıkmaktadır. Diş check-up basit anlamı ile diş sağlığının hekimler tarafından kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Bu işleme ağız check-up adı da verilebilmektedir. Bu kontroller uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Peki, diş check-up’ınızda neler beklemelisiniz? Bu işlemin asıl amacı tüm kontroller sağlandıktan sonra gerekli tedavilerin ve işlemlerin uygulanmasıdır. Dişlerin düzenli olarak temizlenmesi bazı rahatsızlıkların önüne geçememektedir. Buradan anlaşılacağı üzere farklı nedenler ile diş sağlığında sorunlar görülebilmektedir. Diş check-up uygulamasına genellikle ağız ve diş bakımı ile ilgilenenler başvurmaktadır.

Diş Check-Up Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş check-up’ınızda neler beklemelisiniz? sorusunun yanıtına geçmeden önce diş check-up süreci hakkında bilinmesi gerekenler bulunmaktadır. Öncelikle diş check-up işleminin yılda bir defa yaptırılması önerilmektedir. Bu işlem aslında düşünülenin aksine oldukça kısa bir işlemdir. Çoğunlukla bir seans süren bir muayene ile diş check-up’ı tamamlanmaktadır. Diş check-up ağız sağlığının korunmasında rol oynayan bir işlemdir.

Düzenli olarak kontroller gerçekleştirildiğinde diş sağlığının korunmasında büyük rol oynamaktadır. Ağız içerisinde bulunan mikropların ve bakterilerin tespit edilmesi için kişilerin düzenli ağız ve diş bakımı yaptırmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra birçok hastalık ve eksiklik ağız sağlığında kendisini göstermektedir. Örneğin vitamin eksiklikleri, kemikler ile ilgili hastalıklar ve ağız kanseri gibi birçok hastalık diş check-up’ında görülebilmektedir.

Diş Check-Up’ında Yapılması Gereken Kontroller

Diş check-up’ınızda neler beklemelisiniz? denildiğinde ise basit anlamı ile ağız içi kontrollerin yapılması beklenilmelidir. Ağız check-up’ında öncelikle çene eklemleri muayene edilmektedir. Bu muayene sırasında hastaların ağız açma ve kapama hareketleri incelenmektedir. Genellikle diş hekimleri bu kontrolleri el ile yaparak çene kaslarını muayene etmektedir.

Check-up sırasında yapılan kontrollerden biri ise ağız içerisinde önceden yapılmış olan diş dolgularının ve protez dişlerin kontrolüdür. Bu dişlerin kontrol edilmesinin amacı yeni işlemler gerek duyulup duyulmadığını tespit etmektir. Diş check-up işlemi sırasında muayene edilen diğer bir bölge ise yumuşak doku olarak adlandırılan bölgelerdir. Damak, diş etleri, dil ve yanaklar yumuşak doku olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgelerde bulunan farklılıkların tespiti amacı ile kontroller yapılmaktadır.

Diş etlerinde şişlik veya yanaklarda şişlik gibi sorunlar görülür ise hekimler tarafından gerekli tedavilerin uygulanmasına karar verilmektedir. Bu kontrollerin yanı sıra dişlerde tespit edilen kırıklar veya şişlikler bulunuyorsa yine gerekli tedavilerin uygulanmasına karar verilmektedir. Diş check-up’ınızda neler beklemelisiniz? denildiğinde diş check-up’ı sırasında yapılması gereken işlemlerden biri de ağız için çekilen panoramik röntgendir. Bu röntgen ile göz ile yapılan muayede görülmeyen farklı hastalıklar tespit edilmektedir. Örneğin gömülü halde bulunan dişler veya dişeti hastalıkları röntgen ile görülebilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı hakkında merak ettikleriniz ve randevu detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın