blank

Ön Dişe İmplant Yapılır Mı ?

blank

İçerik Haritası

İmplant tedavisi eksik dişlerin yerinin doldurulmasında kullanılan oldukça popüler bir tedavi. Bu tedavi çene kemiğinin içine yerleştirilen vida şeklindeki yapay diş köklerinin üzerine protez diş yapılması şeklinde uygulanıyor. Sağlamlığı ve uzun süre kullanılabilir olmasından ötürü özellikle son günlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Oldukça popüler olan bu tedavi “Ön dişe implant yapılır mı?” sorusunu akıllara getiriyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni üretilen ve diş tedavisinde kullanılan aletler sayesinde implant tüm dişlere uygulanabilmekte. Bu sayede çok daha estetik bir görünüşe sahip olabilirsiniz.

 

Ön Diş İmplant Uygulaması Nedir?

Temelde diş çene kemiğine yerleştirilen vida şeklindeki diş kökü uygulamasını ifade eden implant, ön dişlerde bazı farklılar olsa da hemen hemen aynı şekilde uygulanır. İlk olarak titanyumdan yapılan vidalar çene kemiğine yerleştirilmektedir. Daha sonra protez kaplama ile vidanın üst kısmına doğal bir diş görünümü veriliyor. Vidaların yerleştirilmesinin ardından yapılan protez kaplama işleminde çenedeki her diş için farklı ölçülerde diş kalıbı çıkarılmaktadır. Arka dişler için çıkarılan kalıplar milimetre olarak daha büyüktür. Ön dişlerde ise arka dişlere nazaran daha dar yapıda protez kalıplar kullanılıyor. Ön dişlerde kullanılan kalıpların dar olması ise implant yapımını güçleştirmektedir.

İmplant tedavisi uzun süren bir tedavi olmakla beraber çevre dişlere herhangi bir zarar vermeksizin yapılan bir uygulamadır. Tedavi edilen bölgedeki diğer dişlerin kesilmesine gerek olmayan implant tedavisinde yapılan diş doğal dişler gibi işlev görüyor. Bu sayede her türlü yiyeceğin rahatlıkla yenmesine imkân tanımaktadır.

Ön Dişe İmplant Yapılır Mı ?
Ön Dişe İmplant Yapılır Mı ?

Ön Dişe İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Son günlerde sağlamlığı ve estetik görünümü sebebiyle sıklıkla tercih edilen implant uygulamasının nasıl yapıldığı sorusu gündemde. Birkaç aşamada gerçekleşen tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle tedavi uygulanacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor. Çünkü çene ve yüz gelişimi bu yaş ile birlikte tamamlanmaktadır. Ayrıca kemik erimesi ya da şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin uygulama öncesinde ilgili tetkikleri yapması önemlidir. Tetkik sonuçlarına göre farklı ilaçlar kullanılarak tedaviye başlanabilir. Tüm bu şartlar sağlandığında ise uygulama aşaması şu şekilde gerçekleşiyor:

  • Uygulamaya başlanmadan önce çene yapısının tedaviye uygun olup olmadığını kontrol etmek adına röntgen çekilir.
  • Tedaviye uygun olan hastaların çene yapısında yer alan kemiklerinin ölçüsü alınır. Aynı zamanda dişlerin de ölçüsü bu aşamada alınmaktadır.
  • Uygulamanın bu aşamasında ise iki türlü tedavi seçeneği var. İlki implant’ın konulmasının ardından geçici olarak diş yerleştirilmesidir. İkinci seçenekte ise implant yeri boş bırakılır ve diş eti ile kapatılarak iyileşmesi beklenir.
  • Protez başlıkların yerleştirilmesi implant uygulamasının son aşamasıdır.

Çenenin iyileşmesi 3 ya da 6 ay kadar sürer. Alt çenede 3 ay olan tedavi süreci üst çenede 6 ay olarak ön görülüyor. Tüm implant uygulamaları sırası ile bu basamaklardan geçiyor. Ön dişlerde farklı olarak grade 4 titanyum malzemesi kullanılmaktadır. Boşluk mesafesi ise diğer dişlere nazaran daha dar.

 

Ön Diş İmplant Fiyatları

İmplant fiyatlar birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösteriyor. İmplant yapılan diş sayısı ve kullanılan malzeme çeşitliliği gibi faktörler fiyatlar üzerinde belirleyici olmaktadır. Aynı zamanda işlem sırasında gereken diş çekimi, ortodonti ya da gömülü diş gibi tedaviler ek ücretlendirmeye tabi tutulabiliyor. Bununla beraber sabit bir fiyatlandırma olabilmesi adına Türk Diş Hekimleri Birliği her yıl bir fiyat listesi yayınlar. İmplant tedavisinde belirlenen standart fiyatlar kullanılan kıymetli metal ve zirkonyum gibi malzemeleri içermemektedir. Bu sebeplerden dolayı her tedavi için farklı fiyatlandırma seçenekleri bulunuyor.

Detaylı ve kesin bir fiyat için öncelikle klinik muayene olmanız gerekmektedir. Bu muayene sonrasında hem tedavi sürecine dair hem de fiyatlara dair kesin ve net bilgi elde edebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın