blank

Diş Hassasiyetine Ne Sebep Olur?

Diş Hassasiyetine Ne Sebep Olur
Diş Hassasiyetine Ne Sebep Olur

İçerik Haritası

Diş hassasiyetine neden olan şeyler genel olarak gündelik yaşam içinde de karşınıza çıkar. Diş hassasiyetine ne sebep olur bu alanda sorunu sık sık yaşayanlar için ön plana çıkan bir sorundur. Öncelikle diş hassasiyeti damak ile de alakalı olan bir sorundur. Yani damağınız hassas bir yapıya sahip ise bu durum doğrudan dişin de hassas olmasına neden olur.

Burada genel olarak dişe ve damağa etki eden besinlerin tüketilmesi de ön plana çıkar. Yani diş ve damağı etkileyen birçok besin vardır. Bunlar arasında aşırı soğuk ya da sıcak şeylerin tüketilmesi gibi. Çok soğuk ve sıcak bir şeyler tüketildikleri zaman anında dişte ve damakta bir takım sızlamalar meydana gelir. Bunlar genel olarak anlık yani geçici olacak şekilde yaşanır. Ancak bu durumun daha büyük bir soruna neden olmaması için kısa süre içinde bir doktora da gidilmesi gereklidir. Çünkü diş hassasiyeti küçük bir sorun değil. Diş hassasiyetine ne sebep olur sorusu da bu şekilde yanıt bulmaktadır.

Diş Check Up

Dişlerin genel hassasiyetinin ölçülmesi için bu alanda check up devreye girer. Diş check upınızda neler beklersiniz sorusu da özellikle ilk defa bu alandan yararlanacaklar için sorulur. Genel olarak diş hassasiyeti kontrol aşamasından geçer. Bunun nedeni hassasiyetin neyden kaynaklandığının ortaya konmasıdır. Ayrıca buna ek olarak hassasiyetin boyutu bile bu kontrol sonucunda ortaya konur. Yani bir hassasiyet kimisi için çok basit bir düzeydeyken başka bir kişi için daha ileri bir düzeyde olabilir.

Burada diş hassasiyet sadece yenilen bir yiyecekten ötürü ortaya çıkmaz. Bunun dışında belki vücutta mevcut olan bir başka hastalık da doğrudan bu durumu tetikleyebilir. Yani bu alanda sebep olay şey kaynak ortaya konmalıdır. Bu kaynak eğer başka bir hastalıktan ötürü ise o hastalık üzerinde durulur. Diş ile alakalı bir sorun ise o soruna müdahale edilir. Böylece diş hassasiyeti sorunu kısa süre içinde çözüme kavuşabilir. Diş check upınızda neler beklersiniz sorusuna bu şekilde yanıt aranmış oldu.

Diş Hassasiyetinde Etkili Çözüm

Diş hassasiyeti birçok kişi için belli sorunlar ortaya çıkarabilir. Burada öncelikle gerekli önlemin daha önceden alınması önem taşır. Yani diş hassasiyetinde neden olan besinler bir süreye kadar tüketilmemelidir. Bu süre zarfında ise hassasiyetin ortadan kalkması için bir takım ilaçlar kullanılabilir. Diş hassasiyetine ne sebep olur sorusu genelde birçok sağlık sebebini akla getirir. Öte yandan dişte ve damakta başka bir sorun varsa eğer uzman bir doktordan da yardım alınabilir. Genelde bu tür durumlar birçok kişi tarafından göz ardı edilir. Ancak daha önceden bir takım önlemler alınırsa bu hassasiyet kısa süre içinde ortadan kalkar.

Diş hassasiyeti üzerinde durulmaz ise bu durum damakta daha büyük sorunların oluşmasına da neden olur. Öte yandan diş kaybı gibi daha büyük bir sorun bile ortaya çıkabilir. Bu yüzden daha önceden bir takım tıbbi yöntemler etrafında gerekli önlem alınabilir. Hassasiyet genelde diş ve diş eti kanaması olarak ortaya çıkar. Bu kanama belli bir besin tüketildiği zaman anında kendini ele verir.

Ancak daha önceden bir takım önlemler alınır ise kısa süre içinde bu hassasiyet sorunu çözüme kavuşur. Burada bilhassa ilaç tedavisi büyük bir önem taşır. Ancak alınacak olan ilaçların yanında gargara da çok büyük bir etki ortaya koyar. Gargara genel olarak hem diş hem de diş eti üzerinde çok büyük etki gösterir. Bu da doğrudan dişlerin ve diş etinin rahatlamasına yardım eder.

Diş Hassasiyeti Sorunları

Diş hassasiyeti ile ilgili sorunların başında genel olarak diş eti kanaması gelir. Bu kanama durumu sık sık yaşanır. Üstelik damaklarda da sık sık ağrıma ve şişme meydana gelir. Çünkü diş eti hassas olduğu için doğrudan dişi de içine alır. Yani aynı anda hem diş eti hem de diş ağrısı ortaya çıkabilir. Bu da daha sonra diş kaybı olarak size geri dönebilir. Diş hassasiyeti içinde ortaya belli aralıklarla çıkan sızlamalar da yer alır.

Bu tür sızlamalar genel olarak dişlerin çok sıcak ya da çok soğuk bir şeyler temas ettiği zaman yaşanır. Normalde sağlıklı olan bir diş yapısında genelde bu tür sızlamalar yaşanmaz. Burada diş hassasiyetinin yaşanması ilk etapta küçük sızlama şeklinde başlar. Zamanla da bu sızlama daha büyük sorunlara dönüşür. Bu yüzden gerekli önlem daha önceden alınabilir. Bu alanda uzman olan doktorlar da gerekli şekilde yardımcı olmaktalar.

Diş hassasiyetine ne sebep olur sorusuna çözüm bulmak için mutlaka bir uzmandan yardım alarak çözüm bulabilirsiniz. Diş hassasiyeti çözüme kavuşmayan bir sorun değil. Eğer üzerinde durulursa kısa süre içinde gerekli çözüm ortaya konabilir. Bunun için sadece belli aralıklarla kontrole gidilmesi gerekir. Kontrol her zaman dişin genel yapısı hakkında size bilgi verir. Yani dişin genel sağlığı bu kontrol sonucunda her zaman gözetim altında tutulur. Bu yüzden belli aralıklarla yapılan diş check upu kontrolleri diş sağlığı için aksatılmamalı ve devam etmelidir.

 

Bizi Takip Edin !

Facebook

Instagram

Youtube

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın