blank

Dişlerimi Gıcırdatmayı Nasıl Durdururum

Dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum
Dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum

İçerik Haritası

Dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum sorusunun yanıtı oldukça merak edilmektedir. Özellikle geceleri uyku sürecindeyken istemsizce dişlerini gıcırdatan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler de dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum sorusuna yanıt aramaktadır. Bu alışkanlığının durdurulmak istenmesinin nedeni diş gıcırdatmanın kişilere verdiği zararlardır. Diş gıcırdatmak özellik diş sağlığını büyük ölçüde etkileyen bir alışkanlıktır. Bu eylemin düzenli olarak sürdürülmesi sabah uyanıldığında çenede ağrı hissetmek gibi pek çok belirtiye sebep olabilmektedir. Diş gıcırdatmanın zararlarının önüne geçebilmek için bu eylemin sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak ve de gerekli tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Peki, geceleri neden dişler gıcırdatılır veya sıkılır? Bu alışkanlığın önüne nasıl geçilir?

Diş Gıcırdatma Nedir? Diş Gıcırdatmanın Sebepleri Biliniyor Mu?

Diş gıcırdatmanın veya diş sıkmanın tıp alanındaki ismi bruksizmdir. Bruksizm birden fazla şekilde kendini gösterebilmektedir. İlk örneği uyku sırasında dişleri sıkmaktır. Yine uyku sırasında ağzı açık bir şekilde uyuyan kişilerin çenesinin aniden kapanması ve bu şekilde gelişen eyleme de bu isim verilmektedir. Hastalığın diğer bir kendini gösterme şekli de diş gıcırdatmadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler normal bireylerden farklı olarak gece boyunca çene kaslarını çok daha fazla kullanmaktadır. Bu rahatsızlık ile mücadele ettiğini düşünen kişiler dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum sorusunun cevaplanmasını istemektedir.

Diş gıcırdatmanın sebepleri birden fazla olduğu bilinmektedir. Bu sebepler hakkında bilgi sahibi olmak bu durumun önlenebilmesi için oldukça önemlidir. Diş gıcırdatma nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Düzenli olarak kullanılan ilaçlar gece boyunca diş gıcırdatmaya veya diş sıkmaya neden olabilmektedir.
 • Genetik faktörlerin de Bruksizm rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir.
 • Diş gıcırdatmanın en büyük sebeplerinden biri de strestir. Özellikle yoğun stres yaşanılan dönemlerde kişilerin diş gıcırdatma şikayetlerinin arttığı görülmektedir.
 • Uyku bozukları yaşamak da uyku sırasında diş sıkmaya neden olabilmektedir. Uyku apnesi gibi hastalıklar bu durumun artmasına neden olmaktadır.
 • Horlama nedeni ile uyku sürecinde ağzın açık kalması diş sıkma veya gıcırdatma sebep olarak görülmektedir.
 • Nörolojik hastalıklar da Bruksizm sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Yine kişilerin ruhsal durumlarını etkileyen psikolojik hastalıklar diş gıcırdatmasına sebep olabilmektedir.
 • Diş sağlığında görülen çürük diş gibi sorunlar da diş sıkmanın görülmesine neden olabilmektedir.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin sık kullanımı da diş gıcırdatmaya sebep olmaktadır.

Diş Gıcırdatma Hangi Belirtiler ile Görülür?

Dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum sorusunun yanıtından önce diş gıcırdatmanın hangi belirtiler ile gözlemlendiğini bilmek gerekmektedir. Genellikle uyku sürecinde gerçekleştirilen bu alışkanlığın kişiler tarafından fark edilmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle belirtilerin gözlemlenmesi doğru olacaktır. Diş gıcırdatma belirtileri ise şunlardır;

 • Diş gıcırdatmanın en yaygın belirtilerinden biri uyandıktan sonra hissedilen baş ağrısıdır.
 • Gece boyunca diş gıcırdatmak dişlerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Dişlerin kırılması veya aşınması bu zararlara örnek olarak gösterilebilir.
 • Çene bölgesinde hissedilen ağrı ve hassasiyet de yaygın belirtiler arasında görülmektedir.
 • Diş etinde çekilme görülmesi ve diş köklerinde sallanma hissedilmesi de belirtiler arasında yer alıyor.

Diş Gıcırdatma Önlenebilen Bir Rahatsızlık Mı?

Dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum diyenlerin uygulayabileceği birden fazla yöntem bulunmaktadır. Öncelikle diş gıcırdatmaya neden olan problemlerin ortadan kaldırılması denenmelidir. Bu yöntemin denenebilmesi için diş gıcırdatmaya neyin sebep olduğu bilinmelidir. Örneğin horlama problemi diş gıcırdatmaya sebep olmaktadır. Horlama sorunun çözülmesi bu alışkanlığın önüne geçilebilmesini sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra yoğun stres hissedilen bir dönemde bu problemi yaşayanlar stres azaltıcı aktivitelere başvurabilmektedir. Gün içerisinde egzersiz yapmak daha kaliteli bir uyku için önemlidir ve bu durum stresi azaltacaktır. Yine uyumadan hemen önce çene egzersizi yapmak da çene kaslarındaki gerginliği azaltacağı için diş sıkma veya diş gıcırdatmanın önlenmesini sağlayacaktır.

Dişlerimi gıcırdatmayı nasıl durdururum diyenler deneyebileceği diğer bir uygulama ise gece plağı kullanmaktır. Bu plağı kullanabilmek için bir uzman doktordan yardım alınması gerekmektedir. Gece plakları kişilerin ağız yapılarına göre özel olarak hazırlanmaktadır. Kullanıldığında diş yapısı koruyan ve diş gıcırdatma problemlerinin önüne geçen bu plaklar Bruksizm tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Alkol ve sigara tüketimini azaltmak, gün içerisinde yüksek miktarda kafein tüketmemek de diş gıcırdatmayı durduracaktır.

Ağız ve diş bakımı konusunda merak ettikleriniz ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın