blank

Diş Ağrısı Nasıl Durdurulur

diş ağrısı nasıl durdurulur
diş ağrısı nasıl durdurulur

İçerik Haritası

Diş ağrısı nasıl durdurulur konusu son dönemlerde en çok merak edilen konulardan biridir. Diş ağrısını geçirmek için bilinmesi gereken yöntemler ile ağrıları durdurmak mümkündür. Diş ağrıları genellikle diş ve diş etlerinde yer alan sorunlar nedeni ile görülen ağrılardır. Bu ağrılar ağız içerisinde, çenede ve şakaklarda hissedilebilmektedir. Çoğunlukla oldukça şiddetli görülen diş ağrıları kişilerin günlük aktivitelerini yerine getirebilmesini etkilemekte ve de hayat kalitelerini düşürmektedir. Bu nedenle birçok kişi diş ağrısı nasıl durdurulur sorusunun yanıtını oldukça merak etmektedir. Diş ağrıları farklı nedenler ile görülen bir ağrı çeşididir. Bazı küçük problemlerden kaynaklanan ağrılar müdahale edilmeden geçebilirken ciddi sorunlar nedeni ile görülen ağrıların geçebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle şiddetli görülen diş ağrıların için uzman doktorlara başvurulması önerilmektedir.

Diş Ağrısı Hangi Sebepler ile Görülür?

Diş ağrısı nasıl durdurulur sorusunun yanıtından önce diş ağrılarının sebepleri hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Diş ağrılarının birden fazla sebep ile ortaya çıkabilmesi mümkündür. En yaygın diş ağrısı sebeplerinden biri diş çürükleridir. Diş çürükleri, fazla miktarda şekerli ve asitli yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra diş temizliğine ve ağız bakımına önem verilmediği zaman da görülebilmektedir. Diş çürükleri ilk dönemlerde şiddetli ağrılar ile kendini göstermese de tüketilen yiyeceklerin dişlerde hassasiyet oluşturması ile görülebilmektedir.

Diş ağrısına neden olan diğer bir durum ise dişlerde görülebilen kırılmalardır. Dişlerde kırık veya çatlak oluşumu şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Diş sıkma veya diş gıcırdatma alışkanlığı da diş ağrılarına sebebiyet vermektedir. Enfeksiyon oluşumu nedeni ile görülen diş apsesi de en büyük şiddetli diş ağrılarının sebeplerinden birisidir. Diş etlerinde görülen şişlik veya iltihaplanma da diş ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Sinüslerde görülen enfeksiyonlar da diş ağrısı yapabilmektedir. 20’lik dişlerin çıkma sürecinde veya 20’lik diş çekildikten sonra da çok şiddetli ağrılar yaşanabilmektedir.

Hangi Şikayetler Diş Ağrısı Belirtisidir?

Diş ağrısı nasıl durdurulur sorusunu yöneten kişilerin sıklıkla karşılaştığı belirtiler bulunmaktadır. Diş ağrısı şikayetleri ya da belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Diş ve diş eti çevresinde görülen şişlikler ile diş ağrısı görülebilmektedir.
 • Diş ağrısının en yaygın belirtisi dişlerde hissedilen zonklama olarak adlandırılan ağrıdır. Bu ağrı devamlı bir ağrı ise diş ağrısı olarak görülmektedir.
 • Diş ağrıları bazen sadece bir yiyecek tüketirken veya bir içecek içerken hissedilebilir. Bu durum da yine diş ağrısı olarak adlandırılır. Çok soğuk veya çok sıcak yiyeceklerin tüketiminde bu ağrıların görülmesi mümkündür.
 • Diş ağrısı sorunu ile karşılaşan kişilerin özellikle şakaklarda hissedilen baş ağrısı da olabilmektedir.
 • Ateş, yine diş ağrısı bulunan kişilerde görülebilen bir şikayettir. Özellikle enfeksiyon neden ile görülen diş ağrılarında ateş görülebilmektedir.
 • Ağızda olağandışı bir koku var ise bu durum da belirtiler arasında yer almaktadır.
 • Boğazda hissedilen ağrı ve yutkunma zorluğu da diş ağrısı ile görülebilen şikayetlerdir.

Diş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Diş ağrısı nasıl durdurulur diyenlerin öncellikle ağrı şiddetlerine göre hareket etmeleri gerekmektedir. Çok şiddetli diş ağrıları hissedildiğinde ve farklı şikayetler bir arada görüldüğünde mutlaka bir diş hekimine başvurmaları gerekmektedir. Evde uygulanabilecek yöntemler büyük diş sağlığı problemleri için sadece anlık çözümler olacaktır. Bu nedenle bir uzmanın teşhisi oldukça önemlidir. Bu durumun yanı sıra diş ağrısı için çözüm arayanların uygulaması gereken yöntemler şunlardır;

 • Diş ağrılarını geçirebilmek için kısa süre etkili olabilecek yöntemlerden biri ağrı kesici ilaçlar almaktır. Diş ağrıları için içilebilen ağrı kesiciler denenebilir. Bunun yanı sıra farklı ağrı kesici ilaçlar da diş ağrısının azalmasını sağlayacaktır.
 • Diş ağrısı nasıl durdurulur denildiğinde akla gelen uygulamalardan biri de soğuk komprestir. Ağrı hissedilen bölgeye soğuk kompres uygulamak ağrı hissinin azalmasını sağlayacaktır. Fakat bu uygulama çok sık ve uzun sürelerde yapılmamalıdır.
 • Gargara yapmak da diş ağrılarını rahatlatan bir yöntemdir. Evde bulunan ağız gargaralarını kullanmak diş ağrılarına iyi gelecektir. Eğer evde gargara yoksa ılık su ve tuz karışımı ile gargara yapmak da rahatlatıcı bir uygulama olacaktır.
 • Kekik yağı ve karanfil yağı gibi yağlar diş ağrılarını rahatlatmaktadır. Bu yağları pamuk yardımı ile ağrıyan dişe uygulamak diş ağrılarını hafifletecektir.
 • Sarımsak da diş ağrılarına ile gelmektedir. Sarımsak ezildikten sonra ağrı hissedilen bölgeye konulmalıdır.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın