blank

Gülüş Estetiği

Gülüş Estetiği
Gülüş Estetiği

İçerik Haritası

Teknolojinin gelişmesiyle beraber son dönemlerde diş hekimliğinde trend bir hal alan ‘Gülüş Estetiği’ adını sıkça duymaya devam ediyoruz.

Günlük ve özel yaşamlarınızda güvenle gülümsemek istemez misiniz? Bu imkânsız değil asla. Dahası da gülümseme tasarımlarınızın yapılmasını ve kısa zaman içinde normal hayata geri dönmeyi başarabilirsiniz.

Laminatların günlük olarak kullanılmasını güçlü yapıştırma sistemlerinin geliştirilmesi sağlanmıştır. Zirkonyum porselenler kusursuz estetik için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu duruma ek olarak da lazer teknolojisinde ki gelişimlerle beraber, dudak bölgesi ve diş etleri birkaç dakika içinde mükemmel seviyede düzenlenebilir bir hal aldı. Bireyler öğle aralarında teknolojinin bu imkanlarından yararlanmaya çalışmakta. Hatta yoğun bir programı olanlar dahi bu kısa vakitte muhteşem bir gülümsemeye sahip olabiliyor. Günümüzde diş kliniklerin en yaygın uygulamalarından biri de gülüş estetiğidir.

Mükemmel bir gülümseme için artık muazzam dudaklara, dişlere ve diş etlerine sahip olmak çok basit. Diş hekiminiz aracılığı ile gerçekleştirilen analizler doğrultusunda sizlerde güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Gülüş Estetiği Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Gülüş estetiği alanında son yıllarda erbium lazerler tercih ediliyor. Gülümseme esnasında bu teknik büyük ölçüde diş etlerinin görüldüğü hastalarda uygulanmakta. Hastalar, erbium lazerler sayesinde diş etlerine herhangi bir ameliyat gerektirmeden dilediğiniz kadar geri çekme işlemi yaptırabilirsiniz. Bu sayede daha az diş eti ve daha fazla diş ortaya çıkması amaçlanmaktadır. Bu uygulanırken de dişlerinizin kronlarının uzunlukları ile yüz, dudaklar ve diğer çevre dokular arasında ki oran ve uyum çok iyi değerlendirilmesi gerekir.

Yüz Analizi

Bu işlem detayında hastaların yüz özellikleri belirlenmekte. Bu verilere göre de ağızda yapılması gerekli olanlar planlanır. Diş yapısı yüz özelliklerine göre belirlenerek yüzün diğer bölgelerinde yapılması gerekli olan işlemler tıp dalları dikkate alınarak planlamaya dahi edilmektedir. Bu kapsamda dudaklar, dişler ve yüz çizgileri tedavi sonrasında birbirlerine orantılı bir şekilde görünür. Altın oran da bu sayede elde edilir.

Laminat Porselen

Yarı geçirgen ve ince bir porselen katmanından oluşmakta. Özel yöntemler ile güçlü diş yapıştırıcılarıyla birlikte porselen laminatlar diş yüzeyine yapıştırılır. Doğru yere uygulama ve doğru tanı, doğru hasta tipi ve doğru diş tipi bu porselen prosedürünün ömrünü uzatır. Şiddetli olarak diş sıkma alışkanlığında olan bireyler ile büyük dolgulu diş yapısı olanlar için bu prosedür uygun değildir. Maksimum estetik minimum diş sıyrıkları ile sağlanan bir porselendir. Doğal dişlerden ışık geçirgenlikleri nedeniyle ayırt edilmezler ve renk değişimi de yaşanmaz.

Zirkonyum Porselen

Dişte ki boşluklar herhangi bir dişin malzeme kaybının sonucunda oluşur ve komşu dişte bu boşluğa eşlik eder. Bu sayede de ağzın yapısı ve şekli bozulur. Çiğneme ve ağız kapanma kuvveti de bu kapsamda değişkenlik gösterir. Kusurlu dişlerde uzun dönem müdahale etmeyen boşluk sayıları artar. Bu boşluklar boşluğun sayısı, büyüklüğü göz önünde bulundurularak köprü ve taç ile doldurma işlemi yapılır.

Metal destek kullanılarak yapılır. İç boşluğun herhangi bir metal kullanılmadan çıkartılması günümüzde metal kaynaşışız porselen kron köprüler sayesinde yapılır. Köprü dişlerde zirkonyum porselen metal kaynaşık porselen yerine kullanılmakta. En büyük avantajı da sırt bölümündeki köprülerde elde edilen yüksek dayanıklılıkla beraber tam bir estetik görünümde sağlanmaktadır. Tam porselen işlemlerinde ayrıca alt yapıda tercih edilen gümüş ve nikel gibi malzemelerde oluşabilecek alerji riski de bulunmamaktadır.

İmparatoriçe Kuronlar

Bir tek dişi onarmak ve örtebilmek amacı ile uygulana işleme taç denir. Birden fazla diş eksiği durumunda da bitişik olan dişler kullanılarak boşluk doldurmak adına köprüleme işlemi uygulanır. Taç köprü işlemlerinde estetik sonuçlar için metal kaynaşmış porselen kronlar, lamina kronlar ve metal kaynaşmış porselen kronlar kullanılır.

Ön dişler estetiğin en önemli olduğu yer olarak metal kaynaştırılmış porselen kronlar ile başarılı sonuçlar alınır. Bu sayede hasta doğal dişlere aynı görünümü veren estetik bir gülümsemeye sahip olmaktadır.

Dental İmplantlar

Hareketli protez, taç veya köprü yapmak için genellikle vida biçiminde, çene kısmına yerleştirilen titanyumdan yapılan yapay köklerdir. Doğal dişlerin aksine implant çene kemiğine tam olarak bağlanması gerekir. Bu kombinasyonun gerçek olabilmesi için implant çene kemiğine yerleştikten 2-3 ay sonra bekleme süresi olması gereklidir. Bu süre sonunda da implant üzerinde uygulana desteklerin yerleştirilmesiyle beraber protez yapımı başlanır.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın