blank

Porselen Kaplama Diş Kırılması

blank

İçerik Haritası

Kaplama Diş Kırılırsa Ne Yapılır ?

Dişler her ne kadar bakımına özen gösterilse de farklı sebeplerden dolayı aşırı madde kaybına uğrayabiliyor. Böyle bir durumun neticesinde dişleri korumak adına üst yüzeylerinin diş şeklinde materyallerle kaplanması işlemine porselen kaplama denir. Bu işlem özellikle günümüzde sağlam materyaller kullanılarak yapıldığından oldukça kalıcı dişler elde etmenizi sağlıyor. Bununla beraber porselen kaplama işlemi yalnızca diş sağlığı için değil aynı zamanda ağız ve diş çevresinde estetik bir görünüm elde etmek isteyenler için de yapılıyor. Diş estetiği ya da gülüş dizaynı başlığı altında geçen bu işlem son dönemlerde oldukça popüler. Bu gibi farklı birçok sebepten yapılan porselen kaplama diş kırılması ile sonuçlanabiliyor.

Porselen kaplamada yaşanan herhangi bir çizik, çatlak ya da kırık ise ileriye yönelik büyük bir problemin başlangıcı olabilir. Bu sebeple hemen müdahale edilmesi önemlidir. Peki, porselen gibi sağlam bir uygulamada kırılma, çatlak ve çizikler neden olmaktadır?

Porselen Diş Neden Kırılır?

Porselen diş uygulaması son yıllarda özellikle zirkon maddesinden yapılmaktadır. Böylece sağlamlığı birkaç kat daha artan porselen diş uygulamasının ortalama 8 ya da 10 yıla kadar sağlam kaldığı biliniyor. Ancak uygulama sırasında yapılan bazı teknik hatalar ya da kullanım sırasında dikkatsiz davranılması sonucunda porselen dişlerde kırılma, çatlak ya da çizikler meydana gelmektedir. Yaşanan deformelerin başka birçok sebebi bulunur. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir:

  • Porselen diş hazırlanırken, hazırlayan uzmanın yaptığı bir hatadan ya da hazırlandığı materyallerde meydana gelen deformelerden kaynaklı olarak ileride kırılma yaşanabilir.
  • Yanlış diş fırçalama neticesinde dişler yıpranabilir ve zamanla çizikler ya da çatlaklar yaşanabilir. Bu çizikler ya da çatlaklar büyüdüğünde ise kırılma meydana gelmektedir.
  • Çok sert cisimler çiğnendiğinde ya da diş ile kırılmaya çalışıldığında porselen dişlerde kırık meydana gelebilir.
  • Bazı kişilerde geceleri diş sıkma problemi olabilmektedir. Bu durum ağız ve diş sağlığı açısından genel bir tehlike arz ediyor. Gece plağı ile çözülebilen diş sıkma problemi, çözülmediği takdirde ileride porselen dişlerin kırılmasına sebep olabilir.
  • Kişilerde gün içerisinde oklüzyon adı verilen dişlerin birbiri ile karşılıklı teması anlamına gelen bir sıkıntı da olabilmektedir. Dişler dengesiz yerleştiyse ve birbirine sürtünüyorsa da ileride kırılma meydana gelebilmektedir.

 

Çok çeşitli sebeplere dayanan porselen dişin kırılması, çatlaması ya da çizilmesi ileriye yönelik önemli problemlerin habercisi olabilir. Bu nedenden dolayı hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Farklı şekilleri bulunan porselen diş tamiri çeşitlerine birlikte göz atalım.

 

Porselen Diş Tamiri

Çeşitli sebeplerden dolayı deformeye uğrayan porselen dişin eski haline gelebilmesi için bazı aşamalardan geçmesi gerekir. Bu aşamaların tümüne Protetik restorasyon deniliyor. Protetik restorasyon, yaygın adı ile porselen diş tamiri hem hasta hem hekim için oldukça zorlu bir operasyon.  Çünkü porselenin yapısı nedeniyle ağız içinde yeni porselen ekleme işlemi mümkün değildir. Ancak yine de bazı çatlak ve çizik durumları gibi daha küçük işlem gereken problemlerde ağız içi müdahaleler mümkün.

Porselen materyalinin tamir edildiği sabit protetik restorasyonlarda tamir işlemleri iki türde gerçekleşiyor. Bu türler ağız dışı ya da ağız içi şekildedir. Ağız içi porselen tamiri ağız dışı yönteme nazaran daha düşük riskli ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Çünkü kırılmış porselenin çıkarılıp yeniden yapılması ve yerine yerleştirilmesi işlemi bazı güçlükler içeriyor. Fakat bazen porselenin ağız içinde tamir edilmesi mümkün değildir.

Böyle durumlarda ağız dışı dediğimiz tamir yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde porselen diş yerinden çıkarılıp laboratuvarda restore ediliyor ve tekrar yerine takılıyor. Bununla beraber endikasyon ya da planlama hatasından kaynaklanan bazı durumlardan ötürü meydana gelen kırıklarda yeniden planlanma yapılması gerekir. Yeni planlama ile restorasyon işlemi gerçekleştirilir.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın