blank

Zirkonyum ile Sağlıklı Gülümsemeler

Zirkonyum ile Sağlıklı Gülümsemeler
Zirkonyum ile Sağlıklı Gülümsemeler

İçerik Haritası

Zirkon ile sağlıklı gülümsemeler Klinik +1’de. Her insan çok daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak ister. Güzel bir gülümsemeye sahip olmak için ise insanların dişlerinin güzel görünmesi gerekmektedir. Bu süreçte insanların en çok takip ettikleri konulardan bir tanesi diş kaplamaları olmaktadır.

Diş kaplamaları genellikle porselen kaplamalar şeklinde gerçekleştirilir. Diş kaplamalarında kullanılan iki farklı yöntem bulunur. Metal destekli veya metal desteksiz kaplamalar sayesinde dişlerin çok daha güzel bir görünüme sahip olması ve sağlamlığının artması hedeflenmektedir.

Diş kaplama işlemlerinin talep görme sebeplerinin arasında en çok göze çarpan konu ise estetik kaygılar olmaktadır. İnsanların estetik olarak dişlerinin güzel görünmesi için diş hekimlerine başvurdukları bilinmektedir. Bu noktada estetik amaçlı olarak uygulanan işlemlerde zirkonyum diş kaplamaları ön plana çıkmaktadır. Son zamanlarda zirkonyum alt yapılı diş kaplama işlemlerinin daha çok talep gördüğü de bilinmektedir. Zirkonyum kaplamalar, metal desteksiz diş kaplamalar kategorisinde incelenmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum, diş yapımında kullanılan beyaz renkli bir maddedir. Zirkonyum maddesinin dişler için uygun hale gelmesi için ise özel işlemler uygulanır. Saf mineral halini kullanmak yerine seramik hale getirilerek fırınlanması da gerekmektedir.

Pek çok insan için, yapılan işlemlerin dışardan çok fazla belli olması oldukça can sıkıcı bir durum oluyor. Bu nedenle de özellikle diş tedavilerinde daha doğal bir görünüm oluşturan işlemler çok daha fazla ön plana çıkmaktadır. Zirkon ile sağlıklı gülümsemeler metal destekli kaplamalara nazaran zirkonyum diş kaplamalarının daha doğal göründüğünü söylemek gerekir.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkon ile sağlıklı gülümsemeler sağlayan  kaplamaların insanlara sağlamış olduğu pek çok farklı avantaj da bulunmaktadır. Metal destekli kaplamalarda genellikle ışık geçirgenliği az olmasından kaynaklı olarak diş etlerinden kararmalar yaşanabilir. Işık geçirgenliği daha fazla olan zirkonyum diş kaplamalarından ise diş eti kararmaları ile karşılaşma ihtimali yok denilecek kadar azdır. Bu ışık geçirgenliği sayesinde dişlerin de mat görünüm oluşması engellenecektir. Bu sayede çok daha doğal görünümlü dişlere sahip olmak mümkün olur.

Zirkonyum diş kaplamanın tek avantajı doğal görünüm sağlaması değildir. Dişlerde doğal bir görüntü oluşturmasını yanı sıra bu kaplamaların diş eti sağlığı için de önemli olduğunun altını çizmekte fayda vardır. Kaplama yapılan dişlerin etrafındaki diş etlerine daha fazla koruma sağlanmaktadır. Bu sayede diş eti hastalıkları yaşanma oranları da kaplama sayesinde en aza indirgenmektedir. Birçok insanın metale karşı bir hassasiyeti ya da alerjisi olabilmektedir. Zirkonyum kaplamalar metal alerjisi olan insanlar için de son derece ideal bir işlem olmaktadır. Özellikle doğal görünümünden kaynaklı olarak ön dişlerde daha fazla tercih edilir.

Zirkonyum Dişler İlerde Renk Değiştirir mi?

Pek çok insan için merak edilen konulardan bir tanesi de zirkonyum dişlerin zamanla renklerinin değişip değişmemesidir. Özellikle renk değişimleri sonrasında estetik açıdan oluşan kötü görünümler nedeniyle bu süreçte insanların sık sık araştırmalar yapmalarına da normal gözüyle bakılıyor. Zirkonyumların kaygan porselen yapıları sebebiyle herhangi bir şekilde plak oluşumu da engellenmiş olacaktır. Bundan kaynaklı olarak, çay, kahve tüketimlerinde renklenmelerin oluşma ihtimali de ortadan kaldırılmış olur. Zirkon ile sağlıklı gülümsemeler için kliniğimizden randevu talep edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneriler alabilirsiniz.

Zirkonyum Dişlerin Kalıcı Süresi Nedir?

Zirkonyum kaplamalar genellikle uzun süreli kullanılabilir olmaları ile dikkat çeken bir tedavi şekli olmaktadır. Ancak, bu süre zarfında insanların dişlerine de iyi bakmaları önerilir. Bu sayede kaplamaların süresi çok daha uzun bir hale getirilebilmektedir. Bu noktada araştırmalar yapan insanların net bir süre bulamamaları ise son derece normaldir. Öyle ki, kişilerin diş yapılarına ya da genetik yapılarına göre bu kapmaların kalıcılık süreleri de değişkenlik gösterecektir. Özellikle insanların diş bakımına ne kadar önem verdikleri bu süreleri belirleyen en önemli unsur olmaktadır.

Zirkonyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçeriğinde metal olmayan zirkonyumların yemek yerken ya da bir şey içerken tat değişikliğine neden olması beklenmez. Bu nedenle de kesinlikle insanların bu tip endişelere düşmemeleri gerekmektedir. Diş bakımı yapılırken de özellikle yapılması gereken başka bir konu bulunmamaktadır. İnsanlar normal zamanda dişlerini nasıl fırçalıyorlarsa bu süreçte de aynı şekilde dişlerini detaylı olarak fırçalayabilirler.  Diş hekimleri tarafından düzenli olarak kontroller gerçekleştirileceğinden dolayı oluşabilecek problemlerde hızlı bir şekilde çözüm bulunmaktadır. Aynı zamanda, kontrol dışında herhangi bir problem hisseden insanların da diş hekimleri ile iletişime geçmeleri önerilmektedir.

Zirkon ile sağlıklı gülümsemeler ve daha fazlası uzman ekibimiz ile sizlere en iyi şekilde sunulmaktadır. Tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, randevunuzu alabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın