blank

Hamilelikte Diş Bakımının Önemi

Hamilelikte Diş Bakımının Önemi
Hamilelikte Diş Bakımının Önemi

İçerik Haritası

Hamilelikte diş bakımının önemi diğer zamanlara kıyasla daha fazla hassasiyet isteyen bir konudur. Çünkü hamilelik sürecinde hormonlar değişir ve bu durum da bazı bakterilere ortam hazırlar. Bu değişen hormonlar nedeniyle diş ve diş eti hastalıklarına hamilelerde daha sık rastlanmaktadır.   Hamilelik süresi boyunca ağız ve diş sağlığı açısından yaşanan aksaklıklar hem annenin hem de bebeğin sağlığını etkilemektedir.

Anne adayları eğer hamilelikte diş bakımının önemi hususunda bilinçli olurlar ve ağız içi hijyenine dikkat ederlerse sağlıklı bir hamilelik ve doğum sürecine katkı sağlamış olurlar. Anne adayları gebelik sürecinde, sağlıklı beslenip ağız ve diş hijyenine gerekli önemi gösterirlerse normal bir zamanda başlarına gelebilecek herhangi bir diş sorunundan başka bir problemle karşılaşmazlar.

Hamilelik Öncesi Dönemde Diş Sağlığı İçin Hangi  Önlemler Alınabilir?

Hamilelikte diş bakımının önemi ne kadar dikkat edilmesi gereken bir konuysa aynı derecede hamilelik öncesi ağız ve diş sağlığı da o derece önemlidir. Özellikle planlı ve istenilen bir gebelikse gebelikten önce ağız ve diş bakımlarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Gebelik öncesinde anne adayının ağız ve diş ile ilgili olan bütün tedavileri tamamlayıp gebelik sürecine bu şekilde başlaması gerekir. Mutlaka bir diş hekimine başvurularak özellikle çürük dişler varsa tedavi edilmeli, amalgam dolgular mevcutsa onlar sökülüp yerine kompozit dolgular konulmalı, diş taşları tedavi edilmeli, gömülü veya çürük 20 yaş dişleri mevcutsa çekilmelidir.

Hamilelik Döneminde Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde öncelikle bir diş hekimiyle görüşülüp ona göre bir yol izlenir ve uygun görülen tedaviler uygulanabilir. Hamilelikte diş bakımının önemi için en önemli konulardan birisi de beslenme alışkanlıklarıdır. Eğer anne adayı sağlıklı bir ağız ve diş istiyorsa beslenmesine son derece özen göstermesi gerekir. Bu nedenle hamilelik dönemi boyunca kalsiyum yönünden zengin beslenmelidir.

Kalsiyum açısından eksik beslenen gebelerin ve bebeklerinin kemiklerinin sağlıklı olması beklenmez. Çünkü bebeklerin diş gelişimi anne karnındayken başlamaktadır.  A-C-D vitaminleri ve fosfor içeren yiyecekler tüketmeye dikkat etmelidir. Meyve ve sebze, tahıl, süt, yoğurt, peynir, et, balık ve yumurta gibi besinleri sofrasından eksik etmemelidir.

Hamilelik döneminde tükürük bezlerindeki asit oranında artış ve bununla birlikte hamilelerin büyük çoğunluğunda görülen kusma, reflü ve bulantı problemi diş çürüklerine meydan hazırlamaktadır. Bu nedenle anne adayları kusma durumlarından sonra dişlerini özenle fırçalamalıdır. Normal zamanlarda olduğu gibi hamilelikte diş bakımının önemi için dişler günde en az 2 defa detaylı bir şekilde fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca tuzlu su ile yapılan gargaralar da anne adayının diş etlerini rahatlatmaktadır ve sızlamaları önlemektedir.

Hamilelik Döneminde Görülen Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Anne adayı eğer düşük riski olmayan, sağlıklı bir gebelik süreci geçiriyorsa diş ile ilgili çoğu işlemi uygulamakta bir sıkıntı görülmemektedir ve genellikle hamilere hamileliğin 13. ve 24. haftalarında işlem yapılması önerilmektedir. Her durum göz önünde bulundurularak yine de hamilelik sürecinde aciliyeti bulunan durumlar giderilmelidir. Problemli geçen hamileliklerde düşük ve erken doğum ihtimali, alerji durumu ve kanama olabilmesi durumları göz önünde bulundurularak bir kadın doğum doktoruyla iş birliği içerisinde olarak işlemler uygulamaktadır. Hamilelerde röntgen çekilmesini diş hekimleri önermemektedir. Anne adaylarının tedavilerinde kullanılan lokal anestezi anne veya bebek açısından herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

Hamilelik döneminde diş eti problemleriyle de çok fazla karşılaşılmaktadır. Özelliklede diş eti şişmesi yani ‘Hamilelik gingivitisi’ ne çok sık rastlanmaktadır. Bu durum da diş taşı oluşumunu hızlandırmaktadır. Diş taşları temizlenmez ise ilerler ve diş kayıplarına bile neden olabilir. Diş taşları başlangıç seviyesinde fark edilip temizlenirse tedavi edilebilmesi mümkündür. Diş etinde kanamalar ve sızlamalar mevcutsa hangi durumda olursa olunsun bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Riskli bir durum olmadığı müddetçe de diş hekimleri diş taşı temizliğini yapmaktadır. Ayrıca kanıyor veya sızlıyor diye çekinip düzenli olarak diş fırçalanmaktan asla vazgeçilmemelidir. Gebelik bitmesiyle birlikte yaşanan bu problemlerde bitmektedir. Gebeliğin ileriki zamanlarında uyku problemleri baş gösterebilmektedir. Bunun sonucunda da uyku kalitesi bozulur ve diş sıkma, diş gıcırdatma gibi sorunlar meydana gelebilir.

Diş sıkma problemi beraberinde dişlerde ağrı, oynama, diş kayıpları, kulak, boyun ve omuz bölgelerinde gerginlik gibi sorunlar doğurabilir. Bu süreçte kullanılabilecek diş plakları vardır. Bunlara bruksizim plağı da denilmektedir. Gebeler bu plağı kullanarak sıkıntılarından kurtulabilirler. Diş çürüğü tedavileri ise doktoru önem verdiği müddetçe anne adayına her zaman uygulanabilir. Sonuç olarak anne adayları hamilelikte diş bakımının önemi için gerekli özeni gösterirlerse en az problemle bu süreci tamamlamış olacaklardır.

 

Bizi Takip Edin !

Facebook

Instagram

Youtube

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın