blank

Ortodontik Tedavi Yöntemleri

Ortodontik Tedavi Yöntemleri
Ortodontik Tedavi Yöntemleri

İçerik Haritası

Günümüzde pek çok hastalığın tedavisi en doğru yöntemle ve kolay işlemlerle gerçekleştirilmektedir. Ortodontik tedavi yöntemleri gelişen teknoloji sayesinde gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Ortodonti tedavilerinden bazıları şunlardır:

  • Diş telleri
  • Kapaklı diş telleri
  • Porselen tel
  • İçten takılan tel
  • Şeffaf plak
  • Damaklık

Ortodonti, birbirine uyumsuz, çarpık ve yamuk görünüşe sahip olan dişleri olması gereken ve en sağlıklı haline kavuşturmak için çalışmalar yürüten bir daldır. Bu alanda pek çok yenilik yapılmıştır ve en estetik görünüme ulaşmak eskilere nazaran daha kolay bir hal almıştır. Çarpık dişlerin oluşmasındaki etkenler diş kaybı sonucu oluşan boşluklar, diş yapısı olarak sıralanabilir.

Ortodonti Uygulamaları

Diş telleri çarpık diş tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemdir. Dişlerin teller yardımıyla hizaya sokulması ve düzgün bir görüntü oluşması sağlanır. Bu tedavi yöntemi aylar hatta hastanın durumuna göre yıllar alır.
Kapaklı diş telleri, normal diş telleri gibi diş yüzeyine yapıştırılan atamaçlardan oluşur. Teller bu braket adı verilen atamaçlara bağlanır. Bu bağ, diş hareketlerinin sınırlanmasına neden olabilir ve sürtünmeye sebebiyet verir. Kapalı diş telleri ise bu sorunu ortadan kaldırır.
Porselen teller teknolojinin gelişmesiyle birlikte metal braketlerin yerini almıştır. Daha estetik ve varlığı anlaşılmayan bu braketler son zamanlarda oldukça sık tercih edilen ortodontik tedavi yöntemleri arasında yer alır.
Şeffaf plaklar, diş teli tedavisinde artan erişkin hasta sayısı ile ortaya çıkan tedavi yöntemlerinden biridir. Çoğu inan diş tellerini sevmez ve takıp çıkarılabilen, görünmeyen bir diş tedavisi isterler. Bu da şeffaf plakların ortaya çıkmasını sağlar. Alınan diş ölçüleriyle kişiye özel tedavi planıyla dijital ortamlarda üretilir. Plaklar 2-3 hafta arasında kullanılır. Bu süreçte dişler düzelmeye başlar. Bu yöntemin tercih edilmesindeki önemli sebeplerinden biri, plakların neredeyse görünmemesi ve takıp çıkarılabilir olmasıdır.
Damaklıklar genelde çocuklara uygulanır. Basit diş yamukluğu tedavisinden kullanıldığı gibi yapısal anomalileri de düzeltebilmektedir. Uygun yaş aralığında ve sürede kullanıldıklarında kısa süreli ve uygun maliyetli tedavi uygulanmış olur.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın