blank

Gece Plağı Nedir

Gece Plağı Nedir
Gece Plağı Nedir

İçerik Haritası

Gece Plağı Nedir Nasıl Yapılır ?

Gece plağı, uyku sırasında çene kasılması ve diş gıcırdatma nedeniyle oluşan, çene yapısının bozulması hasarlarından korunması için kişiye özel olarak tasarlanan bir ağız plağıdır. Diş minenizin aşınma riskini azaltır ve çene ağrısını hafifletir.

Geceleri diş gıcırdatmaya ve sıkmaya meyilli olanlar için gece koruyucular etkili bir çözüm haline geldi. Gece koruyucusu, dişlerinizi, çene kemiklerinizi ve çene eklemlerinizi gece gıcırdatma ve sıkma nedeniyle oluşan aşınma ve yıpranmadan korumak için gece boyunca kullanılan bir ağız koruyucudur.

https://www.youtube.com/shorts/3WxKfCQ3WCg

Gece Plağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bruksizm, dişlerinizi gıcırdatmanın bilimsel adıdır. Bu, toplumda hayal edebileceğinizden çok daha fazla yaygındır. Pek çok insan günün stresini geceleri çenesini sıkarak gösterir. Hatta bazıları diş sıkma nedeniyle ertesi gün biraz rahatsızlık hisseder.

Gıcırdatma ve Sıkma Belirtileri

• Dişlerinizin dış tabakası olan aşınmış diş minesi,
• Artan diş hassasiyeti,
• Ağrıyan çene kasları ve çene eklemleri,
• Uyku rahatsızlığı,
• Şiddetli baş ağrıları gibi sıralanabilir.

Gece Plağı Nasıl Kullanılır ?

Gece Plağı dişlerinizi sıkmanıza veya gıcırdatmanıza engel olmaz, ancak dişlerinizin ve çenenizin yükünü en aza indirir ve hafifletir. Plaklar, gece boyunca sıkma baskısını dağıtmak için bir yastık görevi görecektir. Diş temasında dişlerinizin aşınması yerine, aşınma gece plağı (bekçisi) olacaktır.

Gece Plağı İçin İyi Bir Aday mısınız?

Gece plakları söz konusu olduğunda, günümüzde birçok reçetesiz seçenek bulunmaktadır. Ancak gece plağı takmanın en önemli yanı onun uyumudur. Reçetesiz bir plak kullanırken, tam olarak oturmasını sağlamak çok zordur. Ayrıca bunlar genellikle hantal ve aşırı yumuşaktır, bu da ısırmanızı düzgün bir şekilde kontrol etmez. Korumayı çiğnemek aslında durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

Gece korumanızın size mükemmel şekilde uyduğundan emin olmanın en iyi ve en güvenli yolu, onu kişiselleştirmektir. Bu, ayarlama sürecini çok daha basit hale getirecektir. Ayrıca, sert bir öğütücüyseniz, en dayanıklı ağız koruyucularından birini almak en iyisi olabilir. Aksi takdirde, kendinizi sürekli plağınızı değiştirirken bulacaksınız. Klinik +1 kendi evinizin  rahatlığında plağınızı hazırlayalım.

Gece Plağı Nasıl Çıkarılır ?

Gece koruyucusu günde 24 saat takılabilir, ancak yalnızca diş sıkmalarınızın çoğu meydana geldiğinde giyilmelidir. Bu çoğunlukla geceleri uyku sırasında olur. Bu özel diş cihazını takmak veya çıkarmak için iki elinizi kullanın ve başparmağınız ve işaret parmağınızla eşit şekilde itin veya çekin. Dilinizin cihaza alışması birkaç gün sürebilir ve ardından konuşmanız normale döner.


Porselen Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Kompozit Lamine Kaplama

Lamine Diş Kaplama

Implant

Gece Plağı nasıl temizlenir ?

1. Yıkayın

Geceliklerinizi her taktığınızda hemen yıkayın. Aşındırıcı olmayan bir diş macunu, antibakteriyel sabun veya bulaşık deterjanı kullanarak soğuk ve ılık suyla yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın.

Bu, üzerine yapışmış tüm plak ve kalıntıları kaldıracaktır.

Bakterilerin çapraz bulaşmasını önlemek için yalnızca temizlik amacıyla ayrı bir diş fırçası tutmanızı öneririz.

Gece korumanıza zarar vereceklerinden sert kıllı fırçalardan uzak durun.

2. Tamamen kurutun.

Gece korumanız temiz olduğunda:

  • Fazla suyu silkeleyin
  • Nemli olmayan bir ortamda kurumaya bırakın
  • Düz, temiz bir yüzeye koyun

Tamamen kuruması 15 – 30 dakika sürebilir.

Gece korumanız tamamen kurumazsa, onu farklı bir odaya veya yere taşıyın.

3. Bir kutuda saklayın.

Gecelik plak giymediğiniz zamanlarda, muhafaza için çantasında saklayın.

Küçük bir ipucu:

Geceliklerinizi banyo yerine yatak odanızda saklamak en iyisidir.

Neden? Niye?

Banyonuzdaki nem zamanla yıpranabilir.

Diş gıcırdatma ve sıkma oldukça yaygındır. Ağrılı ve dişlere zarar verebilir. Özel gece koruyucularımızla diş sıkma ve gıcırdatmaktan kurtulun. Diş ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, Klinik +1 sizin için burada. En kaliteli özel gece korumalarımız hakkında daha fazla bilgi için bugün bize ulaşın.

Bugün size Gece Plakları hakkında verebileceğimiz bilgiler bu kadardır. Eğer sorularınız varsa YOUTUBE
kanalımızın yorum kısmından sorularınızı doktorumuza iletebilirsiniz. Klinik +1 olarak ailesi olarak sizlere sağlıklı ve mutlu gülümsemeler dileriz bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

KLİNİK+1 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ YOUTUBE KANALI

YOUTUBE

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın