blank

Diş Teli ile Diş İpi Kullanımı

Diş Teli ile Diş İpi Kullanımı
Diş Teli ile Diş İpi Kullanımı

İçerik Haritası

Diş teli ile diş ipi kullanımı nasıl olmalıdır? sorusuna cevap olarak ilk etapta diş ipinin kullanımdaki gerekliliği tüm ince ayrıntılarıyla öğrenmek gereklidir. Diş teli ile diş ipi kullanımı belki de normal zamanda diş ipi kullanmaktan çok daha önemlidir. Diş telleri diş ipi kullanmamak için asla bir bahane olarak görülmemelidir. Çünkü ortodontik diş telleri, ağızda bütün zararlı bakterilerin barınabileceği bir ortam meydana getirirler. Bu nedenle de ortodontik tedavi görürken ağız temizliğine normal zamandakine göre daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş teli ile diş ipi kullanımı çok zor gibi görünse de imkânsız bir durum değildir.

Diş teli olanların diş ipi kullanırlarken en zorlandıkları husus kesinlikle diş ipini tellerin altından geçirme kısmıdır. Diş ipini diş tellerinin altından geçirmenin en basit yöntemi, uç kısmında oldukça büyük bir düğüm bulunan diş ipi geçiriciler kullanmaktır. Diş ipi geçirici materyal çok ince ve esnek bir plastikten üretilmiştir. Diş ipini diş ipi geçiricideki düğümün içinden geçirdikten sonra, diş ipi artık normal bir şekilde kullanılabilir. Bir diğer yöntem ise çoğu diş ipi kutusunda bulunan iplik geçirme aleti sayesinde keserek kullanmaktır. Bu yöntem diğer yöntemleri kullanmayı öğrenemeyenler için ve özellikle de küçük yaştaki kullanıcılar için çok iyi tasarlanmış bir kolaylıktır.

Diş ipi temizlemesi gereken alana ulaştığı zaman doğru teknikleri kullanarak diş plağını en etkili biçimde ağızdan uzaklaştırmak gerekir. İlk adım olarak ortalama 5 cm uzunluğunda ve iki parmağın etrafını çevreleyecek şekilde bir diş ipiyle başlanır. Hazırlanan bu diş ipi bütün dişlerin aralarından tek tek geçirilir ve altlara erişebilmek için ise “C” şeklinde hareketler yapılır. Diş ipini sıkı bir şekilde tutmak gerekir. Diş ipinin diş eti dokularının altına kadar ulaşması ve oradaki plakları da temizleyebilmesi için aşağı yönde gidip gelinir. Bu işlem sırasıyla her dişe teker teker uygulanır ve bütün dişler tamamlandığında diş ipi yavaşça çıkartılır.

Diş Teli Kullanımı Neden Önemlidir?

Diş teli tedavisi, ortodonti ana bilim dalı tarafından gerçekleştirilir ve dişlerin birbirleriyle ve çeneyle uyum içerisinde olmasını amaçlar. Diş teli kullanımı hangi yaşta olursa olsun her insan için uygulanabilir bir tedavidir. Ortodontik tedaviler uzun soluklu bir yöntem olmalarına rağmen sonuçlara bakıldığında rahat bir gülüş, iyileşmiş ağız, diş, çene sağlığı ve çok daha kaliteli bir yaşam koşulları oluşturur.

Diş Tellerinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş teli ile diş ipi kullanımı konusu ne kadar önemliyse dişleri düzenli olarak fırçalamakta o kadar önemli bir konudur. Ortodontik tedavi sürecinde hassas kıllı bir diş fırçası ile günde en az iki defa olacak şekilde dişleri fırçalamak gerekir. Dış fırçaları metal diş telleri üzerinde kullanıldığı için normal zamandakine göre daha hızlı yıpranır ve bunun içinde daha sık değiştirmek gereklidir. Dışarda uzun süreli vakit geçirileceği zamanlar için tek kullanımlık fırçalardan edinmek oldukça önemlidir. Bu tarz tek kullanımlık fırçaların sivri uçları mevcuttur bu nedenle de dışarıda dip ipi kullanımına ihtiyaç duyulmaz.

Ortodontik tedavi bitse bile diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmek gerekir. Tedavi için harcanılan çaba ve verilen emek dişleri korumak için de verilmelidir.

Diş İpinin Önemi

Sadece dişlerin ön ve arka bölümlerindeki plakları ve yemek artıklarını temizleyebilmek için diş fırçaları yeterlidir. Fakat ağız hijyeninin tamamen gerçekleşebilmesi için diş fırçaları asla yeterli değildir. Ağız içinde diş fırçalarının erişemeyeceği yerler vardır. İşte bu hususta diş ipi kullanımı devreye girer. Dişlerin araları ve diş etinin iç kısımları diş ipiyle temizlenmelidir. Çünkü buralar plakların en fazla biriktikleri yerlerdir. Ortodontik tedavi görsün veya görmesin herkes diş ipi kullanımını diş fırçalamak gibi alışkanlık haline getirmeli ve en az günde bir defa kullanmalıdır.

Diş ipi kullanımını basit bir hale getiren bir diğer benzer araç ise kürdanlı diş ipleridir. Kürdanlı diş ipleri, diş tellerinin alt kısımlarına sığacak kadar ince iki ince uç tarafından tutulan bir diş ipinden oluşur. Sapın bir diğer tarafında ise kürdan kısmı bulunmaktadır. Neredeyse bütün marketlerde veya eczanelerde bu ve benzeri araçları bulabilmek mümkündür. Ancak hangisinin kullanılması ve nasıl kullanılması konusunda kafanızda soru işaretleri mevcutsa konuda uzman bir hekimden yardım almak gerekir.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın