blank

Bebeklerde Diş Kararması

blank

İçerik Haritası

Bebeklerde Diş Kararması

Bebekler ebeveynlerinin özenli bakımı altında olsalar da yetişkinler tarafından sıkça duyduğumuz leke problemlerine onlarda da rastlamak mümkündür. Bebeklerde diş kararması ön ve arka dişlerin dişetlerine yakın yerlerinde meydana gelen lekelerdir. Demir sülfit içeren bu lekeler; bakteriyel aktivite sonrası oluşan hidrojen sülfit ile tükürüğün içerisinde bulunan demirin reaksiyona girmesi sonucunda oluşmaktadır.  Bu kararmalar başta anne ve babalar tarafından diş çürümesi olarak algılansa da bunlar sadece lekelenmelerdir. Fakat bilinmelidir ki tüketilen gıdaların ağız içerisinde geriye bıraktığı artıklar bu lekelere daha kolay tutunmakta ve böylece düzenli diş temizliği yapılmadığı takdirde çürüklere neden olmaktadır.

Bebeklerde Diş Kararması
Bebeklerde Diş Kararması

Bebeklerde Diş Kararması Nedenleri

Altıncı ve sekizinci aylar esnasında bebeklerde diş çıkartma durumu görülür. Dişler ağız içerisinde belli olmaya başladığında diş etlerine zarar vermeyecek bir şekilde sabah ve gece yemelerinden sonra bir bez yardımı ile dişler temizlenebilir. Üç yaşını tamamlayan çocuklar ise artık azı dişlerine de çıkarmış olarak bulunmaktadırlar. Bu nedenle bu yaş grubuna ise anne ve babalar onlara uygun diş fırçaları ile ağız temizliğini en iyi teknikleri ile öğretmelidirler. Çünkü bu temizleme işlemleri uygulanmadığı zaman bebeklerde diş kararması gibi problemlere rastlamak mümkündür. Ancak bebeklerde diş kararmasına neden olan durumların bazıları şu şekildedir;

  • Bebeğin gelişimini tamamlaması adına doğduğu andan itibaren verilen gece sütleri sonrasında dişler temizlenmemesi
  • Tükürüğün geceleri ağız içi yetisini azaltması
  • Küçük yaşlardan itibaren antibiyotik kullanılması
  • Renk verici bakterilerin ağız içerisinde çoğalması
  • Yetersiz ve yanlış ağız temizliği
  • Demir içeren ilaçlar ve gıdaların fazla tüketimi
  • İçme suyunda ve diş macunlarında bulunan flor
  • Lekelenme bulunan bebek ve insanlarla aynı çatal, bıçağın kullanılması

Tedavi Yöntemleri Nedir ?

Günümüzde artık teknolojinin de gelişmesinin etkisiyle diş ve ağız sağlığı alanında birçok tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Anne ve babalar artık çok daha bilinçli olduğu için bebeklerde rastlanan diş problemlerini hemen fark etmekte ve tedavi için uzmanların desteklerini almaktadırlar. Diş kararması tedavisi normal diş taşı temizliği ve cila işlemi ile yapılabilmektedir. Fakat ebeveynlerin bebeklerin dişleri var olduğu itibaren yaptığı düzenli temizlemeler ile bunlara gerek kalmadan önüne geçmeleri en iyi çözümdür.

Yetişkin insanlarda Diş Teline Zaran Veren Şeyleri öğrenmek için yazımızı okumanızı öneririm. https://www.klinikartibir.com/dis-teline-zarar-veren-seyler/

Klinik +1 Sosyal Medya Adreslerimiz


Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın