blank

Diş Teline Zarar Veren Şeyler

blank

İçerik Haritası

Diş Teline Zarar Veren Şeyler

Ortodonti de denen diş teli tedavisi bozuk diş yapısını düzeltmek adına yapılan bir uygulamadır. Fakat diş telleri sadece bozuk diş yapısına sahip kişilere takılmaz. Dişi çıkmayan, ayrık dişleri ve sürekli kırılan dişlere sahip olan kişiler. Damak yapısında darlık ve çene yapısı bozuk olan kişilere de de diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Bu gibi durumlara sahip olan kişiler sorunlarına çözüm olması için belli bir süre boyunca diş telleri ile yaşamak durumunda kalmakta ve günlük hayatta diş tellerine zarar veren birçok şey ile karşılaşmaktadır. Diş teline zarar veren şeyler; bazı yiyecekler ve onların tüketilme şekli gibi durumlardır. Eğer hasta bu süreçte böyle durumlara dikkat etmezse tedavi süresi uzayabilmekte ve çeşitli diş ile ağız içi rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır.

Dişlerinizde yamukluk varsa https://www.klinikartibir.com/disteki-siyah-lekeler-curuk-mu/ içeriğimizi okuyup konu hakkında hekimlerimizden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Diş Teline Zarar Veren Şeyler
Diş Teline Zarar Veren Şeyler

Diş Teli Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sırasında bazı yiyecekler braketlerin kopmasına ve de kırılmasına neden olmaktadır. Asitli içecekler ise midede zarara neden olarak braket yapıştırıcısının işlevini azaltmaktadır. Bundan dolayı özellikle daha bilinçsiz olan çocuklar bu konuda ebeveynleri tarafından kontrol edilmelidir. Diş teline zarar veren ve tedavi boyunca yenmemesi gereken yiyecekler ile içecekler;

 • Sert kuruyemişler (fıstık, fındık, leblebi ve badem gibi)
 • Sert gıdalar (tost, sandviç, kızarmış ekmek ve simit vb.)
 • Patlamış mısır
 • Lokum, sakız, macun, jelibon
 • Yapışkan çikolatalar (karamelli çikolata)
 • Gazlı içecekler (kola, gazoz gibi)

Diş teline zarar veren şeyler bazen de diş ve ağız temizliği sırasında yapılan yanlış uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağız içi temizliği tedavi boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Diş tellerinden dolayı pürüzsüz bir yüzeyi olmayan dişlere sahip hastalar ortodontik diş fırçaları kullanarak günde en az üç defa dişlerini fırçalamalıdırlar. Çünkü dişler braketlerden dolayı çiğneme sırasında yaptığı doğal temizliğini yapamamaktadır. Ayrıca girintili çıkıntılı bir yapıya sahip braketlere takılan yiyecek kalıntıları tek demet ve ara yüz fırçalarından yardım alınarak günde bir defa temizlenmelidir. Bu fırçalar kullanıldığı takdirde besin artıkları ile diş plakları kolaylıkla temizlenmektedir. Böylelikle ortaya çıkabilecek diş eti iltihabı gibi rahatsızlıkların önüne geçilebilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teline zarar veren şeylerde Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler

Diş teline zarar veren şeyler bazen de karşımıza ısırma kuvvetinden kaynaklı olarak çıkmaktadır. Çünkü Isırma esnasında dişlere uygulanan kuvvetten dolayı ön dişlerdeki braketlerde kopmalar meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı bazı besinler tüketilirken hastalar tarafından ortaya çıkabilecek sorunları yok etmek adına dikkat edilerek ağza alınması gerekiyor.

 • Isırılarak yenen meyveler küçük parçalar halinde yenilmelidir.
 • Çikolata ve şeker direkt olarak dil üzerine konularak tüketin.
 • Kemikli tavuk ve etlerde, etler kemiklerinden yeme esnasında dişler ile değil, önceden ayrılmalıdır.
 • Sert sebzeler rende ya da küçük paçalar halinde tüketilmelidir.
 • Çekirdekli gıdalarda, çekirdekler yeme esnasında dişler ile değil, tüketilmeden önce çıkarılmalıdır.
 • Kızarmış ve sert hamur gıdalar dişler ile değil, çatal ve bıçak yardımıyla küçük parçalara ayrılarak tüketilmelidir.

Klinik +1 Sosyal Medya Adreslerimiz

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın