blank

Dişteki Siyah Lekeler Çürük Mü

blank

İçerik Haritası

Dişteki Siyah Lekeler Çürük Mü

Dişlerimiz asırlardır güzel bir görünümün anahtarı olarak kabul edilmektedir. Estetik açıdan oldukça önemlidirler. Dişteki siyah lekeler çürük mü ? acaba diye sürekli düşünürsek, sosyal veya resmi ortamlarda konuşma esnasında öne çıkan dişlerimiz bu ortamlardaki izlenimlerimizi oldukça etkiler.

Her insan ömrü boyunca ağız ve diş sağlığına dikkat etmelidir. Çünkü yaşamımızı devam ettirmemizi sağlayan tüm besinler önce ağız yoluyla vücuda girer.  Ağız ve dişlerde oluşan bakteriler, çürükler ve diş kayıpları gibi sorunlar alınan besinleri etkileyebilmektedir. Bakteri doğrudan vücudumuzu etkilerken diş kaybı dolayısıyla aldığımız besin türü değişir.

Dişteki Siyah Lekeler Çürük mü
Dişteki Siyah Lekeler Çürük mü

Çoğu zaman dişlerimizde lekeler oluşabilmektedir. Özellikle arka dişlerde görülen lekeler siyah renkli ise akla direkt dişteki siyah lekeler çürük mü sorusu gelmektedir. Dişte oluşan siyah lekeleri görünce bireyler doğal olarak bunun çürük olduğunu düşünür. Hemen paniğe kapılsa da genelde leke olarak tabir edilen bu siyah leke çürük olmayabilir.

İltihaplı bir dişiniz var ise İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi Yapılır Mı ? https://www.klinikartibir.com/iltihapli-dise-kanal-tedavisi-yapilir-mi/ içeriğimizi okuyup konu hakkında hekimlerimizden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Oluşur

Dişteki siyah lekeler, genelde ağız hijyenine dikkat edilmemesi ve diş taşları gibi dişlerde oluşabilecek tartarların zamanında tedavi edilmemesi gibi nedenlerden dolayı oluşabilmektedirler. Bunun yanında zararsız siyah lekeler de oluşur ve bunlar diş doktorları tarafından basit işlemlerle temizlenir. Diş lekelerine sebep olabilecek diğer unsurlar şunlardır;

  • Yeme-içme alışkanlıkları
  • Ağız ve diş sağlığı hijyenine yeterince dikkat edilmemesi
  • Uygulanan diş protezleri, diş tedavileri, dolgular
  • Zamanla dişlerin aşınması
  • Yaşın ilerlemesi
  • Genetik faktörler gibi unsurlar siyah diş lekelerinin oluşumuna sebep olur.

Dişlerin hijyenine çok özen gösteriyor olmanız bile diğer faktörler sebebiyle dişlerde siyah lekeler oluşabilir. Özellikle yemek yeme alışkanlıkları ve ağız bakımındaki düşük hijyen bu lekelerin oluşumunda etkilidir.

Disteki Siyah Lekeler Nasil Olusur

Dişte Oluşan Siyah Lekeler Nasıl Geçer

Dişteki siyah lekeler çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilmektedirler. Siyah lekelerin tedavilerinden önce bu lekeler dişte oluşmadan önlem almak her zaman daha etkili bir müdahaledir. Bu önlemler şöyledir;

  • Yeme ve içme alışkanlıklarına dikkat etme
  • Ağız ve diş sağlığına önem verme
  • Diş için doğru bir diş macunu ve diş fırçası kullanma
  • Tartarlara karşı ağız temizlik ürünleri kullanma

Sigara, içki , kola gibi devamlı tüketilen tütün ürünleri ve içecekler dişlerde sararmaya ve siyah noktalar oluşmasına neden olurlar. Bu sebeple özellikle tütün kullanımı azaltın hatta bırakın ve çay, kahve gibi içeceklerin tüketimi dengelenmelidir.

Çay ve kahve gibi içeceklerin yanı sıra kola, gazoz gibi içecekler de bulundurdukları asitlerden ötürü hem leke hem çürük oluşumuna neden olur ya az tüketin ya da tüketmeden önce ve sonra ağız ve diş bakımına dikkat edilmelidir.

Diş hekimleri yardımıyla temizlenebilen bu lekeler yaşın ilerlemesi ve genetik yatkınlık gibi doğal nedenlerden dolayı oluşur. Diş temizleme tedavisi belli aralıklarla tekrarlanır. Her ne olursa olsun bu lekelerin oluşmasını önlemek için veya oluşma süreçlerini yavaşlatmak için hijyene önem verilmelidir.

Klinik +1 Sosyal Medya Adreslerimiz


Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın