blank

Ağız Sağlığı İçin Sakız Çiğnemek

Ağız Sağlığı İçin Sakız Çiğnemek
Ağız Sağlığı İçin Sakız Çiğnemek

İçerik Haritası

Ağız sağlığı için sakız çiğnemek hakkında sorulan sorular hakkında sizlere bir değerlendirme hazırladık. Sakız çiğnemek ile ağız sağlığı arasındaki ilişki açısından son derece faydalı bir bağ bulunduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Ağız sağlığı için sakız çiğnemek çok büyük bir öneme sahiptir. Bazı kesim tarafından sakız çiğnemek çok sevilirken bazıları ise sakız çiğnemekten hiç hazzetmemektedir. Sakız insanlara keyif vermesinin yanı sıra adeta dişleri tedavi de etmektedir.

Sakız Çiğnemenin Ağız Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Ağız sağlığı için sakız çiğnemek öncelikle diş minesini güçlendirir ve diş taşı oluşma riskini azaltır. Dişler arasında oluşabilecek boşlukların önlenmesine yardımcı olarak çürük riskini de azaltır. Sakız çiğnerken normale oranla daha fazla tükürük salgılanmaktadır. Tükürük ne kadar fazla salgılanırsa diş hassasiyeti de o oranda engellenmiş olunur. Çünkü tükürük diş minesinin dış kısmındaki tabakayı güçlendirir ve aşındırmayı önler. Bunun yanında tükürük, dişleri mineral açısından besleyen kalsiyum ve fosfat yönünden oldukça zengindir.

Ayrıca dişler üzerine uygulanan beyazlatma işlemi ve diş taşı temizliği gibi hassasiyete neden olabilecek işlemlerden sonra şekersiz sakız çiğnemenin oluşabilecek hassasiyetin önüne geçebileceği de kanıtlanmıştır.

Bu durumlar tamamıyla tükürüğün aktif olması durumunda meydana gelen koruyucu ve tedavi edici özelliği sayesinde oluşur. Sakız çiğnemenin ağızdaki kuruluğu ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Bu nedenle de sindirimi kolaylaştırır ve kilo verimine de katkı sağlar. Ayrıca ağız kuruluğunun sebep olduğu çürükleri ve ağız kokusunu da önlemeye yardımcı olur. Tükürüğün artması sayesinde reflü riski de ortadan kaldırılmış olur.

Tatlandırıcılı sakızlar ksilitol ve manitol gibi maddeler içermektedir. Bu maddeler kalsiyumun emilimini arttırır ve dolayısıyla tükürükte bulunan kalsiyum miktarı da artış gösterir. Yapılan bazı araştırmalar ise tatlandırıcılı sakızlarda bulunan bu maddelerin ağızdaki aft, mantar oluşumunu ve dişeti iltihaplarını engellediğini de kanıtlar niteliktedir. Fakat tatlandırıcılı sakızlar içerisinde bulunan laksatif etken maddesi sayesinde tedbirli kullanılmalıdır. Çünkü laktasif etken maddesi çok fazla alındığında ishal yapabilme etkisine sahiptir.

Sakız Çiğnemek Faydalı mı Yoksa Zararlı Mıdır?

Ağız sağlığı için sakız çiğnemek konusunun öneminin yanında sakız çiğnemek beyin içinde önemlidir. Çene kaslarının devamlı hareket halinde kalmasını sağlar ve bunun neticesinde de daha fazla kan pompalanır ve beyne daha çok oksijen gitmesine neden olur. Bazı araştırmacılar bu faydalarından ötürü sakız çiğnemenin insanlardaki stresi azalttığına ve ayrıca hafızayı da güçlendirdiğine vurgu yapmaktadır.

Sakız çiğnemenin bir diğer faydası da açlık hissini gidererek yemek yeme isteğini azaltmasıdır. Böylece kilo verilmesine de katkı sağlamış olur.

Yemek yedikten sonra 20 dakika kadar ağız dostu bir sakız çiğnemek diş çürüklerine karşı korunmanıza büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Yemeklerin hemen ardından şekersiz sakız çiğnemek aynı zamanda ağızdaki pH dengesini düzenler ve plakları besleyebilecek kalıcı yemek artıklarını temizlenmesine yardımcı olur.

Bu şekilde sakızın faydalarıyla ilgili yapılan araştırmalar sayesinde şekersiz sakız üreticileri de bu yeni bilgilere ulaşıp, bunları lehlerinde kullanarak tüketicinin gözünde popülarite elde etmişlerdir. Şeker insan vücuduna en fazla zarar veren maddelerden birisidir aynı zamanda dişlere de. Zararlı bakteriler şekerli bir besin yenildiği zaman onları besler ve çürümeye neden olan asitleri ortaya çıkarır. Bu nedenle, şekerli besinler tüketmek diş çürümesine ve ardından da diş kaybına kadar götürür.

Sakızın bu nedenli faydalı olabileceğini öğrenmek insanları oldukça şaşırtsa da şekerli içecekler ve şekerli sakızlar, özellikle dişleri çok kötü etkilemektedir. İçerisinde tatlandırıcı ve şeker barındıran sakızlar çiğnemek dişlere şeker yemek kadar fazla zarar verir. Sakız çiğnerken mutlaka şekersiz sakızlar çiğnemeye önem verilmelidir.

Ağızında protez ve dolgular bulunan insanlar sakız çiğnerken çok daha dikkatli olmalıdır. Çünkü sakızlar yapışkan olmaları ve çekme kuvvetleri sayesinde protezleri ve dolguları yerlerinden çıkartabilirler.

Ağız sağlığı için sakız çiğnemek tercih edilen sakıza göre değişir. Kullanılan sakız kesinlikle diş dostu ve şekersiz olmalıdır. Zira şekerli sakızların ağız sağlığı açısından zararları yararlarından üstün gelmektedir. Ayrıca çok uzun süreler boyunca da sakız çiğnememek gerekir. Çünkü uzun süre sakız çiğnemek çene kaslarını ve çene eklemlerini yorar. Bunun yanında besinlerin diş etinin içine gömülmesine de neden olur.

Fakat, sağladığı bütün bu faydalara güvenip sakızı normal bir diş fırçası veya bir diş ipi gibi görmemek gerekir. Çünkü sakız çiğnemek asla bunların yerinin tutmaz. Sakız çiğnemek yalnızca diş bakım rutinine yardımcı olabilecek bir etkendir.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın