blank

Artrosentez Nedir?

blank

İçerik Haritası

Artrosentez nedir diye sorulduğunda kişilerin karşısına “Çene eklemi hastalarını tedavi etmek adına uygulanan bir yöntemdir.” cevabı çıkmaktadır. Ağız açma-kapama ve çiğneme sırasında ağrı, eklemden ses gelmesi, kulak çınlaması gibi belirtiler çene eklemi rahatsızlıklarını işaret etmektedir. Bu rahtsızlıklar ile diş hekimine başvurulduğunda ilk önce mekanoterapi, ilaç tedavisi ve splint cerrahi olmayan tedaviler uygulanmaktadır. Artrosentez ise bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda devreye sokulan bir uygulamadır.

Çene Eklem Rahatsızlıkları Nasıl Anlaşılır?

Bu rahatsızlıkları yaşayan insanlarda genel olarak görülen ilk belirtiler çene kemiğinde hissedilen ağrılardır. Fakat ağrı dışında birçok diğer problem de çene eklemi rahatsızlığının göstergeleri arasında yer almaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir;

 • Dişleri gıcırdatmak
 • Dişleri sıkmak
 • Konuşma esnasında yaşanan zorluklar
 • Boyun, sırt ve baş bölgesinde hissedilen devamlı ağrılar
 • Çenede takılmaların veya kilitlenmelerin meydana gelmesi
 • Sabah kalkınca çene kaslarında hissedilen yorgunluk ve ağrı
 • Çene açma hareketi sırasında gelen tıkırtı sesleri
 • Yemek yenirken besinlerin kesilmesinde zorlanma
 • Ağız açma sırasında açılmayı engelleyen kilitlenme
 • Çiğneme, açma ve esneme hareketlerinde oluşan ağrı

Hasta bu şikayetlere sahip ise ve bunlar devamlı bir şekilde tekrarlanıyorsa kişinin çene eklemlerinde bazı sorunların olduğu anlaşılmaktadır. Bütün bunlara uygun tedavi belirlenmeli ve uygulama sürecine bir an önce başlanılmalıdır. Çünkü tedavi ertelenir ise eklemlerde oluşan rahatsızlıklar çene kaslarına da etki edebilmektedir.

Artrosentez Tedavisi Nasıl Yapılır?

Artrosentez birçok kişi tarafından merak edilen bir terimdir. Bu yöntem uygulanacak kişiler de artrosentez nedir ve nasıl yapılır sorusuna hemen yanıt bulmak için araştırma ihtiyacı duymaktadırlar. Artrosentez tedavi yöntemi 30-40 dakika arasında süren bir işlemdir. Bu işlemler sırayla şu şekilde yapılmaktadır;

 • İlk olarak işlemin yapılacağı hastaya lokal anestezi uygulanır,
 • Çene eklemi içerisine kulağın ön bölgesinden iki adet iğne girişi yapılır,
 • Birinci iğne, bölgeye steril serum verilmesini sağlar,
 • İkinci iğne ise diğer iğne yardımıyla içeriye verilen serumun ve çene içerisindeki sıvının dışarıya çıkartılması işlemini gerçekleştirir,
 • Gerekli ve uygun görülen durumlarda da çene içerisine kayganlaştırıcı bir madde olan hyaluronik asit enjekte edilir.

Çene kemiği rahatsızlığı artrosentez ile tedavi edildikten sonra çenede 2-3 saat boyunca hafif seyreden ağrı ve sızıların olmasının normal olduğu bilinmelidir. Uygulamayı yapan uzman diş hekimleri tarafından tedavi sonrasında yaşanan bu ağrıların hafiflemesi adına önerilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. İşlem gören bölgenin sağlıklı bir şekle gelmesi birkaç hafta sürmektedir.

Artrosentez Sonrasında Gece Plağı Kullanımı Nedir?

Gece plağı; hastalardan kendi ağız ve diş yapılarına uygun olarak ölçülerin alınmasıyla özel olarak tasarlanan apareylerdir. Bir diğer adı stabilizasyon apareyi olan bu aparat özellikle geceleri diş sıkma ve gıcırdatma sorunları yaşayan kişilere eklemlere fazla yük uygulanmasını önlemek ve dişlerin kapanma şekillerini düzenlemek amacıyla verilmektedir. Bu apareyler sert ya da yumuşak ve ayrıca şeffaf plastikten yapılabilinmektedir. Gece plağı kullanımı artrosentez tedavisi yapılan kişilere işlem tamamlandıktan sonraki üç ile dört hafta boyunca tam gün takılması şartıyla önerilmektedir.

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın