blank

Çocuğa Diş Dolgusu Yapılır Mı

blank

İçerik Haritası

Çocuklara hangi durumlarda dişe dolgu uygulanmaktadır, Çocuk diş dolgu maddeleri nelerdir, Çürüyen süt dişe dolgu yapılmazsa ne olur ?

Çocuklarda diş sorunları çocuğa hem ruhsal hem de fiziksel olarak zarar vermektedir. Özellikle küçük yaşlarda diş kırılma meydana geldiği vakit çocuklarda diş fobisi yaratmaktadır. Bu nedenle çocuğun ebeveynlerinin diş sağlığına ve beslenme türüne önem vermesi gerekir. Çocuğa diş dolgusu yapılır mı soruda son dönemlerde anne ve babalardan sıklıkla duyulan sorulardan biridir. Ancak çürük dişlere sahip olan çocuklarda diş dolgu işlemi sıklıkla yapılmaktadır.

Genel olarak çürümüş süt dişlere dolgu önerilmektedir. Fakat ileri derecede çürük olan çocuklarda dişler çekilerek yer tutucu aparey uygulaması tercih edilmektedir. Çocuklara yapılan dolgu uygulaması son yıllarda basit ve konforlu yöntemler eşliğinde yapıldığından çocukta korkma gibi durumlar söz konusu değildir. Çocuklarda sadece süt dişlerinde değil kalıcı dişlerine de dolgu işlemi uygulanabilmektedir.

Çocuklara Hangi Durumlarda Dişe Dolgu Uygulanmaktadır

Süt dişlerinde ya da kalıcı dişlerinde sorun olan küçük çocuklarda dolgu işlemi yapılmaktadır. Peki çocuklarda hangi durumlarda dişe dolgu uygulanmaktadır? Çocuklara dolgu yapılmasının en sık nedeni oyun esnasında dişlerin kırılmasıdır. Bunun yanı sıra yanlış beslenme nedenlerinden dişleri çürüyen çocuklara dolgu uygulanabilmektedir.

Çocuklara Diş Dolgusu Yapılır mı - Diş Dolgusu Yapılmazsa Ne Olur
Çocuklara Diş Dolgusu Yapılır mı – Diş Dolgusu Yapılmazsa Ne Olur

Çocuklarda dolgu uygulaması yapılmadan önce çürük dişlerin temizlenmesi gerekmektedir. Temizlendikten sonra dişe kalıcı ya da geçici dolgu işlemi yapılmaktadır. Koşmaya bağlı kırılan dişlerde, kırılan parçaya uyumlu diş dolgusu yapılmaktadır. Ancak süt dişlere yapılacak dolguların diş parçalarına uyumlu renkte olması için kompozit ya da beyaz renklerde diş dolguları yapılmaktadır. Fakat kompozit dolgular çok dayanalıklı yapılara sahip değillerdir. Bu nedenle kompozit dolgu yapan kişiler rutin aralıklarla yenileme işlemi yaptırmalıdır.

Çocuk Diş Dolgu Maddeleri Nelerdir

Çocuklarına diş dolgusu yaptıracak ebeveynler dolgu içerisinde bulunan maddeleri merak etmektedirler. Peki çocuk diş dolgu maddeleri nelerdir? Diş hekimlerinde birçok çeşitte dolgu malzemesi bulunmaktadır. Reçine esaslı dolgu malzemeleri ise günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ise camiyonomer dolgularda sıklıkla tercih edilebilmektedir. Ancak çok fazla çürüğü olan dişe güçlü restorasyon kaplamaları uygulanmalıdır. Çocuklarda kullanılan kaplamalar ise fiber, zirkonyum ya da çelik olmaktadır. Amalgam dolgu türü ise çok fazla kullanılmasana kullanımı mevcuttur.

[display-posts category=”nasil-yapilir”]

Çürüyen Süt Dişe Dolgu Yapılmazsa Ne Olur

Çocuklarda dolgu uygulaması yapılacak ise geç kalmamak ve ertelememek önemlidir. Özellikle diş kırıklarında parça bulunmadıysa dişe hemen dolgu yaptırmak gerekir. Kırık dişlerin yanı sıra çürüyen süt dişlerine uygulanacak dolgularda geç kalınmamalıdır. Eğer çürüyen süt dişleri telafi edilmez ise çocuğun ağız içinde birçok sorun meydana gelebilmektedir. Peki çürüyen süt dişe dolgu yapılmazsa ne olur? Süt dişleri geçici diye hafife alındığı vakit şu gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmak mümkündür;

 • Daimî çıkacak dişlerde sorunlar oluşabilmektedir.
 • Çürük daha fazla artar ve sinir uçlarına kadar uzanırsa şiddetli ağrılar oluşabilmektedir.
 • Daimi dişin sağlıksız çıkmasına neden olur. Sağlıksız çıkan dişler genellikle yamuklardan olabilmektedir.
 • Süt dişini kaybedebilir. Süt dişini kaybetmesi durumunda ise çocukta;
 • Diksiyon ve konuşma bozuklukları
 • Çiğnemede zorluk çekme nedeniyle sağlıksız beslenme,
 • Düşen süt dişinin kalan boş yerinde genişleme oluşur. Bu genişleme nedeniyle daimi dişe yer kalmaz.
 • Diş ya da çene yapısında bozukluğa neden olabilir.
 • Daimî dişlerde çıkmama durumu oluşur ve daimî dişler gömülü diş olarak kalır.
 • Dişte yamulma nedeniyle estetik görüntüsü kaybolur.
 • Süt dişinin düştüğü alan boş alarak çok çabuk enfeksiyon kapabilir. Bu nedenle çocukta ateşlenme, ağrı gibi birçok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi nedenlerin ortaya çıkmaması için çocuklarda dolguyu önemsememek lazımdır. Özellikle süt dişlerine önem vermek gerekir.

 

Daha fazla keşfet

[display-posts category=”haberler”]

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın