blank

Çocukların Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

Çocukların Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları
Çocukların Dişlerini Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

İçerik Haritası

Çocukların dişlerini sağlıklı tutmak için ipuçları bilinmeli ve çocuklara gerekli alışkanlıklar kazandırılmalıdır. Bebeklik döneminden başlayarak ağız ve diş sağlığına önem vermek sağlık için oldukça önemli bir konudur. Çocuklarda ağız ve diş sağlığını korumak için öneriler tüm ebeveynlerin bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Yetişkinlik döneminde sağlıklı ve problemsiz dişlere sahip olabilmek için çocukların erken dönemlerde öğrenmesi gereken alışkanlıkların yanı sıra ebeveynlerin de dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bebeklik ve çocukluk döneminde kalıcı dişler oluşmasa da geçici dişlerin ve diş etlerinin sağlığını korumak da oldukça önemlidir.

Erken dönemlerde ağız ve diş bakımını öğrenilmesi ve korunması gereklidir. Dişlerde görülen rahatsızlıklar çocuklarda yeme ve uyku bozukluklarına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle çocukluk döneminde sık görülen diş çürükleri çocukların sosyal yaşamlarını etkileyebilmektedir. Peki, çocukların dişlerini sağlıklı olması için ne yapılmalıdır? Çocuklarda ağız ve diş sağlığını korumak için uygulanması gereken yöntemleri ve önerileri hazırladık.

Sağlıklı Beslenme

Çocukların dişlerini sağlıklı tutmak için ipuçları denildiğinde akla ilk olarak bakım ile ilgili unsurlar gelebilmektedir. Fakat sıklıkla tüketilen besinlerin diş sağlığına etkileri oldukça büyüktür. Özellikle çocuklar şekerli gıdaları ve abur cuburları tüketmeyi çok sevmektedir. Ancak bu besinlerin fazla tüketilmesi çocuklarda diş sağlığını olumsuz etkileyen nedenler arasında yer almaktadır. Şekerli gıdaların tüketiminin az miktarda olmasına dikkat edilmelidir. Sadece zararlı gıdalardan kaçınmak yeterli olmayacaktır. Sağlıklı besinlerin tüketimi çocuklarda dişlerin gelişimi için çok önemlidir. Bu neden çocukların yeterli miktarda kalsiyum almasına özen gösterilmelidir.

Diş Temizleme

Çocukların diş fırçalama alışkanlığını erken yaşlarda edinmesi oldukça önemli bir konudur. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da günde 2 kere diş temizliği yapma konusuna önem verilmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Fırçalamanın doğru şekilde yapılmasına da özen gösterilmelidir. Gerekli sürelerde dişler fırçalanmalıdır. Çocuklara bu alışkanlığı kazandırmada ebeveynlerin rolü büyüktür. Bu sebeple birlikte diş temizliği yapmak veya bu alışkanlığı bir oyuna dönüştürmek çocukların bunu bir rutin haline getirmesini kolaylaştıracaktır.

Düzenli Muayene

Birçok kişi diş sağlığını olumsuz etkileyen bir durum ile karşılaşmadıkça diş hekimine başvurmamaktadır. Fakat bu durum oldukça yanlıştır. Düzenli şekilde diş hekimi muayenesine gitmek önemli bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığın çocuklara da kazandırılması önerilmektedir. Çocukların da diş hekimi muayenelerini dahil edilmesi önerilmektedir.

Bebeklikte Diş Bakımı

Çocukların dişlerini sağlıklı tutmak için ipuçları denildiğinde akıllara bebeklik dönemi de gelmelidir. Bebeklik döneminde diş sağlığının önemi bu dönemde dişlerin oluşmaya başlamasıdır. Bu dönemde dişler oluşmadan önce bebeklerin diş etlerinin nemli bir bez yardımı ile nazikçe temizlenmesi bebeklerde alışkanlık oluşturabilmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerin yaşlarını doldurduktan sonra biberon alışkanlıklarının azaltılması diş sağlığını korumak için önerilmektedir. Küçük yaştaki çocukların daima biberon ile içeceklerini tüketmesi diş sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu alışkanlık ilerleyen dönemlerde diş çürükleri ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Bebeklerin dişleri çıktıktan sonra bebek diş fırçaları kullanılarak dişler fırçalanmalıdır. Bu dönemde diş hekimi muayenesine gerek duyulmasa da bebek dişleri çıktıktan belli bir süre sonra diş hekimi muayenesine başvurulmalıdır.

Sert Yiyeceklerin Tüketimine Dikkat Etmek

Çocukların dişlerini sağlıklı tutmak için ipuçları denildiğinde dikkat edilmesi gereken birden fazla konu bulunuyor. Çok küçük yaştaki çocuklar sert yiyecekleri tüketemese de belli bir yaşın üzerindeki çocuklar tüketebilmektedir. Bu sert yiyeceklerin tüketilmesi dişlere büyük zararlar verebilmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin bu konuya dikkat etmesi önemlidir.

Diş Fırçası ve Diş Macunu

Çocukların dikkatini çeken diş fırçaları kullanmak çocukların dişlerini sağlıklı tutmak için ipuçları arasında yer almaktadır. Bu durum da yine çocukların diş bakımı alışkanlığını edinebilmesi ile ilgilidir. Çocukların dikkati çekebilecek renkli veya çizgi karakterli diş fırçalarını tercih etmek rutini eğlenceli hale getirecektir. Bunun yanı sıra çocukların fırçalarını kendi istekleri doğrultusunda satın alması da diş fırçalama isteğini arttıracaktır. Diş fırçası konusuna ek olarak çocuklara uygun şekilde üretilen diş macunlarının tercih edilmesi de oldukça önemlidir. Çocuklar ile yetişkinler farklı diş macunlarını kullanmalıdır. Tüm bu öneriler dikkate alındığında diş bakımı bir rutine dönüşebilmekte ve çocukların diş sağlığı korunabilmektedir.

Randevu talepleriniz ve merak ettiğiniz tüm konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz ağır ve diş sağlığı hakkında tüm talep ve beklentilerinizi karşılamaya hazır.

 

Bizi Takip Edin !

Facebook

Instagram

Youtube

Bizimle İletişime Geçiniz

CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Talebinizin işleme alınması, hasta kaydınızın oluşturulması ve iletişim kurabilme amaçlarıyla Veri Sorumlusu sıfatıyla, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili ikincil mevzuat kapsamında kişisel verileriniz işlenmektedir. Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum.  
Daha Fazlası

Nasıl Yapılır

blank

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

WhatsApp
Hemen Randevu Alın