Diş Eti Estetiği

Gingivoplasti olarak da isimlendirilen diş eti estetiği, dış görünümü önemseyen bireyler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Sağlıklı ve estetik bir görünüme sahip olmak, insanlar arasında son derece önemli bir husustur. Dış görünüş için dişler her zaman ön planda olan uzuvlar arasındadır. Diş bakımının yeterince ve düzenli olarak yapılmaması durumunda çeşitli diş rahatsızlıkları ortaya çıkar. Özellikle diş etleri, son derece hassastır. Diş etleri hem sağlık, hem de görünüm açısından insanları rahatsız edebilir.

Diş etleri ile ilgili rahatsızlıklarda derhal müdahale edilmesi gerekir. Ayrıntılı diş hekimi muayenesi sonucunda diş etlerine gingivoplasti uygulaması yapılır. Söz konusu işlem profesyonel diş hekimleri tarafından klinik ya da hastanelerde yapılır.

Diş Eti Estetiği Ne Demektir?

Diş etlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle uygulanan tedavi yöntemi diş eti estetiği olarak isimlendirilir. Diş etinde oluşan çekilme, asimetrik bozukluk, renk değişiklikleri gibi problemlerde söz konusu tedavi yöntemi uygulanır.

Diş etinde oluşan problemler çeşitli sağlık problemlerinin yanında birtakım sosyal olumsuzluklara da sebebiyet verebilir. Bu sebeple söz konusu tedavi, son günlerde oldukça yaygın şekilde tercih edilen uygulamalar arasındadır. Uygulamanın yapılma kararı mutlaka uzman diş hekimi tarafından verilmelidir.

Diş Eti Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

 • Diş eti estetiği tedavisinde uygulanan yöntemler aşağıda belirtilmiştir.
 • Rejeneratif yöntemi olarak adlandırılan uygulama ile tahriş olmuş ve yıkıma uğramış olan dokuların yenilenmesi amaçlanır. Hasta dokuların yok edilmesi ile birlikte destek dokular da oluşturulur. Söz konusu işlem uygulanırken doku uyarıcıların yanında mebran ve kemik grefti uygulaması yapılır.
 • Diş etinin büyümesi sonucunda diş etinde derin cep bölümleri oluşur. Oluşan bu fazlalıklar tedavi ile alınır. Fazla diş etlerinin alınmasını müteakip diş eti konturlarının düzeltilmesi aşamasına geçilir.
 • Diş etinin simetrik ve düzenli görülmesi önemlidir. Asimetrik ve düzensiz bir görüntü oluşması durumunda gingivoplasti tedavisi gerekir. Uygulama sonrasında dişlere porselen ya da metalzirkonyum uygulaması yapılarak son derece estetik bir görünüm oluşturulur.
 • Kron boyu uzatma tekniği denilen uygulama çürüklerin diş etinin alt kısmına ulaştığı durumlarda kullanılır. Fazla diş eti dokusunun alınmasından sonra kemik yeniden şekillenir.
 • Diş eti estetiği uygulamasında botoks uygulamasından da istifade edilebilir.

Diş Eti Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş eti estetiği, kişinin diş etlerinde oluşan hasara göre değerlendirilir. Diş hekimi tarafından kişinin ağız yapısı ve doku hasarına göre uygun tedavi yöntemi belirlenir. Söz konusu uygulama genellikle lokal anestezi ile yapılır. Yani uygulama esnasında hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi söz konusu değildir. Bu sayede rahatlıkla bu tedavi uygulanabilir.

Uygulama lazer ile yapılır. 15 dakika gibi kısa sürede lazer uygulaması herhangi bir kanama olmadan gerçekleştirilir. Estetik görünüme kısa sürede kavuşturması sebebiyle lazer yöntemi sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Her bireye rahatlıkla uygulanabilen bu uygulama, isteyen herkesin tercih edebileceği bir tedavi yöntemidir.

Diş Eti Estetiği Yaptırmanın Avantajları

 • Diş etlerinden yana problem yaşayan bireyler bu tedavi ile birçok avantaj kazanmış olur. Diş eti estetiği ile kişilerin kazanacağı avantajlar aşağıdadır.
 • Diş etlerindeki hassasiyet ve kanamalar ortadan kalkar.
 • Diş etleri daha sağlıklı bir hale gelir.
 • Estetik kaygılar azalacağı için kişi kendini psikolojik anlamda daha rahat hisseder.
 • Dişler, olması gerektiği gibi dizilerek herhangi bir çarpıklık söz konusu olmaz.
 • Diş etlerinde enfeksiyon oluşmasının önüne geçilmiş olur.
 • Uygulamanın en önemli avantajı iyileşme sürecinin kısa olmasıdır. Uygulamayı yaptıran kişi kısa sürede günlük hayatına devam edebilir.

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

Open chat
WhatsApp