Diş temizliği (Diş Taşı Temizleme)

Diş temizliğinin diş hekimleri tarafından yapılan uygulaması diş taşı temizliği olarak adlandırılır. Genel olarak diş taşı, dişin çevresinde oluşan plaklar nedeniyle meydana gelir.

Dişlerde oluşan plağın yok edilmesi için yapılması gerekenlerin başında dişlerin günde iki kez düzenli olarak fırçalanması gelir. Fakat dişler düzenli olarak fırçalansa dahi çoğu zaman diş çevresinde oluşan plağın yok olmasına yeterli olmaz.

Diş taşı temizliğine karar vermeden önce dişte taş oluşumu olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Yani kişi bu oluşumun farkına varmalı ve tedbir alma gayretinde olmalıdır.

Diş Taşı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle diş taşı ve plak kavramlarının birbirine karıştırılmaması gerekir. Çünkü bu iki terim birbiri ile farklı anlamlar içerir. Plak, dişlerde çürük ve boşluklara bağlı olarak ortaya çıkan bakterilere verilen isimdir. Diş taşı ise yiyecek, içecek, leke gibi durumlarda diş ve diş diplerinde oluşan taş benzeri katı oluşumlardır.

Bunun yanında dişlerin yüzey kısmında yer alan beyaz ya da sarı lekelere tartar ismi verilir. Diş taşları sert yapıda olması nedeniyle diş hekimleri tarafından temizlenir. Tartar tedavi edilmediğinde de kötü ağız kokusu ve diş lekelenmeleri ortaya çıkar. Fakat tedavisi son derece basittir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Diş taşı oluşumunun engellenmesi için periyodik diş fırçalama uygulaması sonrasında diş ipi kullanılmak gerekiyor. Diş ipi vasıtasıyla diş aralarında kalan plağın çıkarılması sağlanır. Fakat diş ipi kullanımı sonrasında da belli hususlara dikkat edilmesinde fayda vardır.
 • Diş ipi kullanımında ip ilk önce orta parmağa sarılmalıdır. İpin uzunluğu ortalama 30 cm olmasında fayda vardır.
 • İp, baş ve işaret parmakları arasında gergin şekilde tutularak dişlerin arasına nazik bir şekilde geçirilmelidir.
 • Dişlerin arasına geçirilen ip “C” harfine benzer bir şekilde tutulması gerekir.
 • Diş ipleri ileri geri hareket ettirilerek, diş ipi kırılmadan ve zorlanmadan diş aralarındaki plak dışarı çıkarılır.
 • Uygulama, tüm dişler için aynı şekilde tekrarlanmalıdır.
 • Diş taşı temizliğinde esas olan diş hekimi tarafından yapılmasıdır. Diş hekimi tarafından diş taşları özel ekipmanlar ile kazınır. Ultrasonlu cihazlardan istifade edilerek temizleme işlemi tamamlanır. İşlem sonrasında dişler parlatılarak pürüzsüz bir hale getirilir. Parlatma uygulaması esnasında dişlerde kalmış olan plaklar temizlenerek dişlerden uzaklaşması sağlanır. Diş temizliği uygulamasından sonra dişlerde çok daha sağlıklı ve parlak bir görünüm elde edilir.

Diş Taşı Temizliği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Diş taşı temizliği sonrasında belli hassasiyetlere dikkat etmek gerekir. Yapılan uygulama sonrasında diş hekiminin tavsiyelerini mutlaka dikkate almak gerekir.
 • Yapılan diş temizliği sonrası 2 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içilmemelidir.
 • İşlem sonrası dişlerde 24 saat boyunca sıcak ve soğuk hassasiyeti oluşmaktadır. Bu nedenle aşırı sıcak ya da soğuk yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Diş etlerinde oluşan şişmelere karşı buz torbası uygulaması yapılmalıdır.
 • Uygulama sonrasında ağrı hissedilirse hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Uygulama sonrasında iyileşme sürecinin kısaltılması için ılık su içerisine karıştırılacak tuz ile gargara yapılabilir.
 • Dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanmasına devam edilir.
 • En az 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne devam edilmelidir.

Diş taşları ağız kısmında kötü bir görüntü sergilediği için acilen tedavi edilmesi gereken hususlardan biridir. Kişilerin ağız ve diş eti yapısına bağlı olarak diş taşı oluşumu sürekli gerçekleşir. Bu durum düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılması ile azaltılabilir. Yine de söz konusu oluşum tam anlamıyla engellenemez. Bu durumda periyodik olarak diş taşı temizliği yapılmalıdır.

Görüşme Talep Edin

Klinik +1 ve diğer tüm konular hakkında hemen bize ulaşın, uzman desteği almaya başlayın.

Open chat
WhatsApp